Yaratıcı Reklam Teknikleri

09.03.2020
46
Yaratıcı Reklam Teknikleri

Çağımız iletişim çağı. İnsanların ilgisini çekmek için özellikle internet üzerinden yaratıcı reklam teknikleri geliştirilmiş durumda. Bazı reklamlar, konusu tamamen başka şeyler olan videoların içine o kadar güzel bir şekilde yerleştiriliyorlar ki; videoyu izlerken bu videonun reklam yapmak amacıyla çekilmiş olabileceği kimsenin aklına gelmiyor. Bu durum viral reklam olarak adlandırılmakta.

Viral reklamlarda, artık iş sınırları aşma noktasına geldi. Sosyal medya üzerinde paylaşılan videoları izlerken insanlar bunun bir reklam olup olmadığını düşünmeye başladılar. Soğukta üşüyen köpeğe montunu çıkarıp veren adamın videosunu herkes hatırlayacaktır. Güvenlik kamerasının kaydettiği görüntülerde adam kar yağışı altında bir dükkanın önüne oturmuş bir köpeğin üzerini kendi montuyla örtüyor ve oradan ayrılıyor. Buraya kadar yaratıcı reklam olarak görülebilir. Adam kendi reklamını yapıyor.

Bunu izleyenler ilk bakışta adamı taktir ediyorlar. Hatta bu adama çalıştığı belediye tarafından bu davranışından dolayı ödül bile veriliyor. Ancak unutulan bir nokta var. Videoda köpeğin önünde oturduğu boş dükkanın vitrini. Montunu köpeğin üzerine örtüp kadrajdan çıkan ama oradan uzaklaşmayan adam videonun son 2 saniyesinde montunu almak için geri dönüyor. Bu durum adamın vitrindeki yansımasında belli oluyor. Fark etmek için sadece biraz daha dikkatli izlemek gerek. Gayet yaratıcı reklam olmasına karşın aldatıcı da bir reklam olmuş.

Geçtiğimiz senelerde yolu İstanbul Sabiha Gökçen Hava Alanına düşmüş olanlar belki yerde duran parçalanmış devasa avizeyi görmüşlerdir. İlk bakışta gerçekten tavandan düşmüş gibi duran bu avize insanların ilgisini çeken bir görüntü oluşturmuş. Peki o avizenin orada ne işi var? Gerçekten de hava alanının tavanından mı düşmüş? Elbette hayır.

Bu avize, yaratıcı reklam teknikleri konusunda ders olarak anlatılabilecek bir konu. Uzaktan avizeyi görüp incelemek için yanına yaklaşanların yaptıkları ilk hareket, istem dışı olarak tavana bakmak. Bunu istisnasız herkesin yapacağı biliniyor. İnsanlar avizenin yanına gelip tavana baktıklarında tavanda yazan o müthiş yazıyla karşılaşıyorlar. “Bu avize sizin kafanıza düşebilirdi. Gelin, hayat sigortanızı yapalım”

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.