Windows Sistemin Sürekli Çökme Sorununun Çözümü

24.04.2020
63
Windows Sistemin Sürekli Çökme Sorununun Çözümü

Eğer sisteminiz sürekli olarak çöküyorsa burada donanımsal bir sorun aramalıyız. Genellikle işlemci ve RAM’lerden dolayı böyle bir sorun oluşabiliyorken bazı durumlarda da yine hard disklerden kaynaklı sorunlar da oluşabilmektedir.

Bilgisayarın sürekli çökme sorununun çözümü nedir?

İlk yapmanız gereken işlem işlemcinizin doğru bir şekilde soğutulup soğutulmadığına bakmalısınız. Eğer işlemciniz doğru bir şekilde soğutulamıyorsa sisteminiz de sürekli olarak çökme sorunları yaşayabilirsiniz. Çünkü işlemciniz bilgisayarın çalışma esnasında yoğun bir sıcaklık üretir ve bu ısıyı da soğutma demiri vasıtası ile soğutucuya aktarır. Bu saye de her zaman ılık bir şekilde kalır. Eğer soğutucu fanı çalışmasını yavaşlatırsa veya bir sorun oluşursa işlemciniz sağlıklı bir şekilde çalışamaz.


İşlemciniz Aşırı Isınıyorsa Sistem Çökebilir!


Sistem çökmelerinin en önemli sebeplerinden birisi olarak işlemcinin aşırı ısınması bilinmektedir. Soğutucu üzerinde bulunan çeşitli kir ve tozlar zamanla fanın dönmesine engel olur ve fan dönmeyince soğutma görevini yerine getiremez. Fan nasıl temizlenir? İlk olarak elinize bir elektrikli süpürge alın ve fanın içerisinde kirleri tamamen temizleyin. Tabi bu işlemi yapmadan önce bilgisayarınızı kapatmalısınız. Eğer çok kir ve toz var ise kuru bezler, peçeteler de kullanabilirsiniz. Temizleme işleminizi yine fanın vidalarını çıkartarak geniş çaplı bir temizlik işlemi de başlatabilirsiniz. Emin olun bu daha faydalı olacaktır. Yine bazı durumlar da soğutucunuz doğru bir şekilde çalışıyorken işlemciniz ısınabilmektedir. Bu da başka bir sorundan kaynaklanmaktadır.


İşlemci Yüzeyinin Temiz Olması Gerekiyor!


Bir diğer sorun ise işlemcinin üst yüzeyinin temiz olması gerekmektedir. Eğer temiz olmazsa fan demirine doğru bir şekilde temas edemez ve ısısını da doğru bir şekilde asla aktaramaz. Termal macun nasıl kullanılır? Yine bu durumda işlemci üzerine bir nohut tanesi kadar termal macun dediğimiz iletken bir madde konulur. Bu madde işlemcinin ısısını soğutucuya daha hızlı bir şekilde aktarabilmesini sağlamaktadır. Bu macunu satın aldıktan sonra soğutucunuzu yerinden sökün ve işlemcinin içerisine bir nohut tanesi kadar koyun. Bunun arkasından soğutucunuzu doğru bir şekilde yerine takın. Soğutucunuzun çeltikleri yerine tam oturmalı ve bacakları da tam oturmalıdır. Aksi halde temas tam sağlanamaz. Bu işlemlerden sonra sorununuzun düzeldiğini göreceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.