Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

07.03.2020
159
Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

Windows 10 hızlandırma yöntemleri hakkında bilinmesi gereken temel unsurlar;

Gereksiz Uygulamalardan Kurtulun

Genel olarak Bloatware denilen ve farklı şekillerde bilgisayarınıza gelen gereksiz uygulamalardan kurtulmak, Windows 10 hızlandırma yolları arasındaki tavsiyelerimizden birisidir. İşinize yaramayan uygulamaları bulup silerek, birazda olsa bilgisayar performansınızı artırabilirsiniz.

Başlangıç Uygulamalarınızı Düzenleyin

Özellikle bilgisayar açılırken karşılaştığınız yavaşlığı azaltmanın en iyi yollardan birisi, başlangıç uygulamalarınızı düzenlemekten geçmektedir. Buradaki uygulamalar, bilgisayarınız açılırken çalışmaya başlayacağı için, Windows 10 yavaşlama nedenleri arasında önemli etkilere sahiptir. Başlangıç uygulamalarını düzenlediğinizde gereksiz uygulamaların bilgisayar başlatılırken, çalışmasını engellemiş olursunuz ki bu durum direkt olarak performansınıza olumlu etki edecektir.

Disk Temizleme

Windows 10 hızlandırma yöntemleri arasında disk temizliği de, önemlidir. Bu işlemi en az 10 günde bir yapmak, cihazınızda gözle görülür bir performans artışı sağlayacaktır. Bilgisayarınızın ‘Başlat’ kısmındaki arama seçeneğini kullanarak ‘Disk Temizleme’ diye arattıktan sonra uygulamaya sağ tıklayın ve ‘Yönetici Olarak Çalıştır’ seçeneğini seçin. Bu sayede, disk temizleme işlemi için daha fazla seçeneğe sahip olabilirsiniz.

Oyun Modu

Windows 10 hızlandırma yolları arasında şayet oyun oynuyorsanız uygulamanız gereken bir yöntemde, oyun oynarken oyun modunu aktif etmektir. Bu özellik sayesinde, en azından oyunlar esnasında daha iyi bir performans yakalamanız mümkündür.

Bu modun bilgisayarınızda aktif olması halinde Windows + G tuşlarıyla etkinleştirmeniz mümkündür. Şayet oyun modu hiç aktif değilse aktif hale getirmek için Ayarlar > Oyun > Oyun Modu yolunu izlemeniz gerekmektedir.

İşlemcinin Hızlandırılması

İşlemcinin hızlandırılması için yapacağınız çalışmalarda, Windows 10 hızlandırma yöntemleri arasındaki işe yarar seçeneklerden birisidir. İşlemciler farklı ayarlarda çalışabilmek üzere, daha önceden tanımlı üç farklı ayar ile sunulmaktadır. Denetim Masasına giriş yaptıktan sonra Güç Seçenekleri kısmından, bu ayarlamaları yapılandırabilirsiniz. Yüksek Performans ve Güç Tasarrufu ayarı, burada seçmeniz gereken ayardır.

İnternet bağlantısı Optimizasyonu

Yönlendirici kanalınızın ya da kablo bağlantı ayarlarınızın değiştirilmesi, bu konuda işe yarar bir çözüm olabilir. Yönlendirici ayarlarınızı değiştirmek için, Wifi Analyzer gibi yardımcı programları tercih edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.