Whatsapp Mavi Tik Nasıl Kapatılır?

28.06.2020
56
Whatsapp Mavi Tik Nasıl Kapatılır?

Whatsapp Mavi Tikten Nasıl Kurtuluruz?

Dünyadaki en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp kendine has özellikleri ile kullanımı çok daha kolay bir hale getirmektedir. Ancak mavi tik gibi bazı özellikleri insanlar tarafından beğenilmez. Bu sebeple de birçok kişi Whatsapp mavi tikten nasıl kurtuluruz sorusunun yanıtını aramaktadır.

Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları olmadan önce insanlar SMS yoluyla rehberlerindeki kişilere mesaj gönderebilmekteydi. Ancak bu mesajlardaki en büyük eksiklik gönderilen mesajların karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığı ya da karşı taraf tarafından okunup okunmadığının bilinmemesi durumuydu. Whatsapp da bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak adına kurulduğu günden beri tik sistemini kullanmaktadır.

Tik Sistemi Hangi Anlamları Taşır?

Whatsapp uygulamasında gönderilen mesajların yanında “✓” işareti kullanılmaktadır. Uygulamada kullanılan bu işaret mesajların ulaşması ve okunduğu konusunda bilgiler verir. Eğer tek bir “✓” işareti bulunuyorsa mesajın sizin telefonunuzdan gönderildiği ancak karşı tarafa iletilmediği anlamına gelmektedir. Eğer “✓ ✓ “ şeklinde iki tik yan yana bulunuyorsa bu da mesajın karşı tarafa iletildiği ancak okunmadığı anlamına gelmektedir. Son olarak mesajın yanında “✓✓” bu şekilde iki adet tik gözüküyorsa ve bu tikler mavi ise mesajın karşı taraf tarafından okunduğu anlaşılmaktadır.

Mavi Tik Özelliği Nasıl Kapatılır?

Her ne kadar Whatsapp bu özelliğin birçok sorunu çözdüğünü düşünüyor olsa da yeni problemler ortaya çıkardığını da kabul etmektedir. Bu problemleri yaşamak istemeyen kişiler Whatsapp mavi tikten nasıl kurtuluruz sorusunun yanıtını ararlar. Kendilerine gelen mesajların ne zaman okunduğunu karşı tarafın görmesini istemezler. Bunun sebebi de yoğunluk anında mesaja cevap verilmezse karşı tarafında bu konuda bir tavır sergilememesidir.

  • Whatsapp uygulamasını açın.
  • Sağ üst kısımda yer alan üç nokta sembolüne tıkladıktan sonra çıkan sekmelerden “Ayarlar” sekmesine giriş yapın.
  • Ayarlar seçeneğinden sonra sırasıyla “Hesap” ve “Gizlilik” bölümüne giriş yapın.
  • Gizlilik bölümünde bulunan “Okundu Bilgisi” seçeneğini pasif hale getirin.

Yapılacak olan bu işlemler ile mavi tik özelliği artık geçerli olmayacaktır. Whatsapp mavi tikten nasıl kurtuluruz sorusunun yanıtını alan kişiler artık çok daha sorunsuz bir şekilde bu uygulamayı kullanabilir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.