Webmaster Nedir? Kime Denir?

21.08.2020
95
Webmaster Nedir? Kime Denir?

Teknolojinin ilerlemesi ve internetin insanların yaşamlarına girmesine istinaden beraberinde farklı farklı olgular da ortaya çıkmış ve yeni iş alanları doğmuş durumdadır. Kimi kavramlar çok fazla duyulan ve çok da işin özünde bilinmeyen olgulardır. İşte öylesi olan olgulardan bir tanesi de İnternet denilince işin içinde olanlar için son derece majör bir kavram olan webmaster.

İngilizce bir sözcük olan Türk diline çevrildiği zaman web ustası olarak ifade edilebilir ama yine de kavramı biraz daha açmak gerekir ise şunlar söylenebilir. Webmaster herhangi bir kurumun ya da şirketin web sayfaları üst düzeyde ilgilenen ve bu alanda her türlü sorumluluğu alan kişidir.İlgili kişi ya da kuruma ait olan web sitesinin bakımı, kontrolü ve geliştirilmesi ile ilgili her türlü işlemlerden sorumludur. Bu noktada grafik tasarımcılar ve web sayfası geliştiricilerini de eğer bu işi kendisi yapmıyor ise kontrol eder, denetler ve neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verir.

Webmaster Olan Kişilerin Sorumlulukları Nelerdir?

Webmaster olarak hizmet verenlerin başlıca sorumlulukları şunlardır:

  • Firma ya da kişinin gereksinimlerine uygun web sitesinin geliştirilmesini sağlamak
  • Web sitesinin gerekli kontrollerini ve güncellemelerini sağlamak
  • Alanında mesleki gelişmeleri takip etmek ve ona uygun çalışmalar yapmak
  • SEO ile ilgili çalışmalar yapmak
  • Web sitesi trafiğini kontrol etmek
  • Web sitesinin güvenliği için gerekli düzenlemeleri yapmak
  • Web sitesinin sunucularının sorunsuz ve etkin çalışmasını sağlamak

Webmaster Aranan Nitelikler Hakkında

Webmaster olmak için illa ki üniversite mezunu olmaya gerek olmamakla beraber bu alanda deneyim sahibi olmak son derece önemlidir. Buna ilaveten ekip çalışmalarına ve esnek mesai şartlarına uygun olmak.Yaratıcı bir bakış açısına sahip olmak. Müşteri odaklı müşteriye özel çözümler üretmek. Başta Java ve HTML olmak üzere değişik web geliştirme dilleri hakkında bilgi sahibi olmak. Gerektiğinde web sayfası üzerinde değişiklik yapabilecek yeterliliğe sahip olmak. Müşteri ile doğru bir iletişim kurabilmek.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.