Tepki Sözleri, Tepki Verme Sözleri

26.08.2020
221
Tepki Sözleri, Tepki Verme Sözleri

Tepki sözleri ile gündemdeki olaylara karşı tepkinizi ortaya koyabilirsiniz. Tepki veren sözler ile toplumun kanayan yaralarına merhem olmaya çalışabilir, güçlünün değil haklının yanında olduğunuzu gösterebilirsiniz. Etkiye tepki sözleri sayesinde kim size nasıl muamele ediyorsa sizin de ona aynısını yapacağınızı gösterebilir, ‘ne verirsen onu alırsın’ mesajı verebilirsiniz. Oyunda hile yapanlara, borç alıp ödemeyenlere, ‘cüzdanım yanımda değil kanka’ bahanesiyle hep hesabı size kitleyenlere, çekip giden sevgililere; velhasılı okkalı bir tepkiyi hak eden herkese bu sözlerle posta koyabilirsiniz! Bilindiği gibi tepki; bir duruma karşı gösterilen reaksiyon demektir. Örneğin yumurta yeyince cildimizin kabarması bir alerjik tepkidir. ‘Kimya dersi vereceksen sayfayı kapatıyorum.’ Demeyin. Biraz entelektüel gözükmek istedim ve böyle bir örnekle başlayayım dedim, hemen atarlanmayın canım… Hissedebilmek, tepki verebilmek insaniyetin bir gereğidir. Haksızlıklara, zulümlere, tanık olduğu yanlışlara tepkisiz kalanlar onlara ortaktır. Ancak herkesin vereceği tepki aynı olmaz ve olmamalıdır. Örneğin bir usulsüzlük, yolsuzluk karşısında devlet yetkilileri, gereğini kanun gücüyle yapmalıdır; onların tepkisi bu olmalıdır. Bilgili kişiler bir olaya karşı tepki verirken insanları onun hakkında bilgilendirmeli, risklere karşı uyarmalıdır. Bizim gibi normal vatandaşlar ise kadına şiddet, işsizlik ve benzeri konulara sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunarak tepki göstermektedir. Bir vatandaşın bir şeylere eylem yaparak, protesto ederek, vurup kırarak tepki göstermesi onun için kötü sonuçlar doğuracaktır. Bu yüzden tepki verirken iyi düşünmek gerekir. Eğer bir konuya karşı tepki göstermek istiyorsak ve elimizden de bir şey gelmiyorsa o zaman kalbimizle haklının yanında olmalı; zalimleri sevmekten uzak durmalıyız. Bu bile önemli bir tepkidir. Çünkü asıl iş kalpte ve beyinde biter. Evet; tepki vermek önemli dedik. Mesela iyilik yaptığımız bir kişi bize tepki vermez, teşekkür etmeyi bile çok görürse bu tepkisizlik; aynı zamanda büyük bir nezaketsizliktir. Hayır ne olur yani ‘teşekkür ederim’ dese, ağzı orada mı kalır? Bir adamın ya da kadının sevdiği insana ‘seni seviyorum’ deyip ondan da böyle bir tepki almaması da çok üzücü bir durumdur. Yani ben de resmen karnabaharın faydaları gibi ‘tepkinin faydaları’ yazdım ancak durum böyledir… Yalnız olumsuz tepkiye sebep olacak davranışlardan da uzak durmak gerekir. Mesela herkesin içinde kulaktan kulağa konuşmak ya da burnunu karıştırmak, yemekte iğrenç şeylerden bahsetmek  haliyle tepkiye sebep olur… Neyse umarım bu güzel sözler sizin kalbinizle tepkimeye girer ve gönlünüzde huzur meydana getirir!

Tepki Sözleri

 • Düşünüp tepki göstermeyen korkak, düşünmeden tepki gösteren ahmaktır.
 • Senden bir şey isteyene, “veremem git!” diye tepki verme; ama tabii her şeyini, kimsenin önüne serme. Kötü tepki vererek, iyi insanları yerme; herkese iyi davran, boş yere ortamı germe.
 • Tepkilerinizi kontrol etmeyi başaramazsanız verdiğiniz tepkiler sizin hayatınızın kontrolünü ele geçirir.
 • Bazen en güzel tepki hiçbir şey yapmamaktır.
 • Tepkisizliğin iki sebebi vardır: Rahatlık ve korkaklık.
 • Zulme karşı tepkisiz olmak zalimliktir.
 • Her şeye müdahale edemezsiniz ama tepkilerinize yön verebilirsiniz.
 • İnsan istemediği bir durum karşısında 5 tepki verir: Önce reddeder, sonra kızar, sonra karamsarlığa kapılır, çaresiz kabullenir ve bundan kurtulmanın yolunu aramaya başlar.
 • Çocuklarınız başarı elde edemediğinde olumsuz tepki göstermeyin. Her başarısızlık, başarılı olmaya doğru atılmış bir adımdır.
 • Herkesin tepkisi kendi duyarlılığı kadardır.
 • Susmak bazen onaylamak anlamında değildir. Sadece temkinli olmaktır.
 • Kötülük konusunda başkalarına nasıl davranırsanız öyle tepki alırsınız. Ancak iyilik konusunda çoğu zaman bunun tam tersidir. İyilik yaptığınız kişiden hiç karşılık alamazsınız.
 • Tepki göstermeyi değil anlamayı dene önce. Bu sayede olup bitenleri daha iy i kavrayabilirsin.
 • Harcamaktan çok kazanmalı, eleştirmeden önce beklemeli, vazgeçmeden evvel denemeli, tepki vermeden düşünmelisin.
 • İnsanlara bir bakın; sanki duygularını yitirmiş; tepkisiz olup çıkmış, her şeyi yiyip bitirmiş.
 • Başınıza gelen olayların sonucu verdiğiniz tepkilerle alâkalıdır. Yanlış tepki verip suçu adalete bulmayın.
 • Dışlanan insanlar iki şekilde tepki verirler: Bazıları kendini düzeltip daha iyi bir insan olmayı seçer, bazıları ‘battı balık yan gider’ diyerek daha beterini işler.

Fikirlerinizin onaylanması sizi cesaretlendirip teşvik eder. Onların reddedilmesi sizi daha da hırslandırır. Fakat onlara hiçbir tepki verilmemesi tam bir trajedidir. Adeta bir çölde boşluğa sesleniyormuş gibi hissedersiniz.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.