Telefonda IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

25.07.2020
134
Telefonda IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Akıllı telefonların hayatımıza girişi ile birlikte insanların internet kullanım miktarı çok ciddi seviyede artış gösterdi. Artık telefonlarımızdan kolaylıkla internete bağlanarak istediğimiz işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu durum telefonda IP adresi nasıl değiştirilir sorusunun çok daha fazla sorulmasına sebep olmaya başladı.

Her telefonun kendisine özgü bir IP adresi bulunmaktadır. Sitelere giriş yapıldığında bu IP adresi ile bağlantı sağlanabilir ve bu adres üzerinden telefonların giriş yaptığı siteler incelenebilir. Ancak telefonlardaki IP adresleri sabit değildir. İstenildiğinde değiştirilerek sitelere farklı bir IP adresi üzerinden girilmeye başlanabilmektedir. Burada iki farklı yöntem yer alır. İlk yöntemde telefonun uçuş moduna alınabilme özelliğinden faydalanırken ikincisinde mobil verilerde yapılacak değişiklikler kullanılır.

Uçuş Modunu Kullanarak IP Adresi Değiştirme

İnsanlar tarafından sorulan telefonda IP adresi nasıl değiştirilir sorusunun yanıtlarından ilki uçuş modudur. Bilindiği üzere uçaklarda telefonların kapatılması istenmektedir. Telefonların yaydığı sinyaller uçağın belirli sistemlerine zarar verebileceği için telefonların kapatılması rica edilir. Bu aşamada telefon üreticileri telefonun sinyal yaymasını engellemek ancak telefonun açık kalmasını sağlamak amacıyla uçuş modu adı verilen bir sistem oluşturmuşlardır.

Telefonlar uçuş moduna alındıkları anda ulaşılamaz hale gelirler. Vericilerden herhangi bir sinyal almayı ya da sinyal göndermeyi bırakan telefonlarda yalnızca belirli işlemler yapılır. İnternet bağlantısı ya da çekim gücü gerektirmeyen işlemler yapılmaya devam edilebilir.

Telefonların uçuş moduna alınması ve bir süre beklendikten sonra tekrar normal haline döndürülmesi telefonun IP adresinin değişmesine sebep olacaktır. Yalnızca mobil verinin kapatılıp açılması bu etkiyi yaratamaz. Ancak bu modun kullanımı IP adresini değiştirebilir.

Ayarlar Üzerinden IP Adresi Değiştirme

IP adresinin değiştirilmesi için telefonun bağlantı ayarları da kullanılabilmektedir. İnsanlar telefonda IP adresi nasıl değiştirilir sorusunun yanıtı olarak verilen yönergelerini yerine getirirse kolayca IP adresini değiştirecektir.

Bilindiği üzere telefonların büyük bir kısmı 4.5G teknolojisi ile internet bağlantısını sağlamaktadır. Genel ayarlar kısmından hücresel ağ ayarları bölümüne girdikten sonra bağlantı ayarını ilk etapta 2G olarak değiştirip 15 saniye bekledikten sonra tekrar 4.5G yaparsanız IP adresiniz değişecektir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.