Spam E-Postalar Nereden Geliyor?

08.09.2020
208
Spam E-Postalar Nereden Geliyor?

Muhtemelen, hepimizin olduğu gibi sizler de sahte ürünler, tehlikeli kredi reklamları ve çeşitli yetişkin hizmetleri içeren önemsiz e-posta yağmuruna alışıksınızdır. Ancak bu önemsiz olan e-postaları ya da diğer adıyla spamları birkaç basit önlem ile birlikte ve spam e-posta filtresi kullanmanız halinde durdurabilirsiniz.

Peki spam e-postalar tamamı ile kaldırılabilir mi? Bu soruya maalesef olumsuz cevap vereceğiz. Spam e-postaları tamamı ile ortadan kaldırabilmek neredeyse imkansız. Ancak iyi haber şu ki azaltmak için yapılabilecek birkaç yöntem mevcut.

Aşağıda, spam ile savaşınızı kazanmanızda yanınızda yer alacak birkaç ipucu ve önerileri sıraladık.

E-posta Adresinizi Paylaşmayın

  • Spam e-posta gönderenler, adresinizin ne olduğunu bilmedikleri sürece e-posta gönderemezler. Bu nedenle e- posta adresinizi sadece tanıdığınız ve güvendiğiniz kişi ya da kurumlarla paylaşmaya özen gösterin. E-posta adresinizi internette yayınlamayın ve servislere, bültenlere ya da sosyal medya uygulamalarına kaydolmak için kullanmayın.
  • E-posta adresinizi, kendi web siteniz varsa ve yayınlamanız gerekli ise adresinizi gizli tutmak daha iyi bir fikir olacaktır. E-postanızı semboller aracılığıyla şu şekildeki gibi harflerle değiştirebilirsiniz; örneğin,’’@1.com’’u destekle yerine, “AT one DOT com’u destekle” gibi. Kullanıcılar adresi yorumlayabilirler ancak e-posta tarayıcıları adresi tanımayacaktır.
  • E-postanızı gizlemenin başka bir yolu ise e-posta adresinizin bir görselini oluşturarak sitenizde yayınlamaktır.

İnternette Tek Kullanımlık Bir E-Posta Kullanın

  • Örneğin, bir bültene ya da hizmet kuruluşuna kaydolmak için sizden bir e-posta adresi istenecek durumlar söz konusu olacaktır. Bu gibi durumlar için esas e-postanızı değil, tek kullanımlık, işinizi görebilecek bir e-posta adresi kullanmak daha iyi bir fikirdir.
  • Kontrol panelinde yer alan ‘’Posta Yönetimi’’ altında bir takma ad oluşturarak tüm postaları birincile-posta adresinize yönlendirebilirsiniz. Daha sonra ise takma adınıza gönderilecek tüm e-postaları belirlenen bir klasöre taşımak için Webmail’de bir filtre ayarlayabilmeniz de iyi bir seçenek olacaktır.
  • Spamlarınız hızla artıyorsa, takma adınızı silebilirsiniz. Bu durumlar için kullanılan sitelerden herhangi birinde, istediğiniz kadar e-posta hesabı ve takma ad oluşturabilirsiniz. Böylelikle asla yorulmazsınız.

Antivirüs’ü Kontrol Panelinden Etkinleştirin

  • Kontrol paneli üzerinden e-posta adresiniz için virüsten koruma seçeneğini tercih edebilirsiniz. Filtreler, tüm şüpheli olan e-postaları spam klasörüne taşıyacaktır.
  • Zararsız bir e-postayı, yanlışlıkla spam olarak işaretlediğinizde, spam klasörünüzde yer alan ve orada bulunmaması gereken e-postaları düzenli bir şekilde kontrolünü sağladığınızdan emin olun.

Web Postasında Bir Göndereni Engelleme ya da Filtreler Oluşturma

  • Spam, bir şekilde gelen kutunuza sızdıysa, hemen silmek yerine, gönderici adresi engelleyebilir ya da gelen kutunuza tekrar sızmayacağından emin olmak adına filtreler oluşturabilirsiniz. Bir gönderici adresini engellerseniz, bu adresten gönderilen her e-posta otomarik olarak spam klasörüne gidecektir.
  • Ayrıca, yalnızca belirli bir adres üzerinden değil, tüm alan adından gelen e-postaları da engelleyebilmeniz mümkün. Bu yöntemi, e-postaları bir alan adından spam klasörünüze taşıyacağınız bir filtre oluşturarak yapabilirsiniz.

Sonuç olarak; kesinlikle spam mesajlara cevap vermeyin ve asla aboneliklerden çıkmaya çabalamayın. Bunu yaptığınız takdirde, spam gönderen tarafa e-posta adresinin aktif olduğunu bildirecek ve yalnızca daha fazla spam ile karşı karşıya kalacaksınız.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.