Riot Games’ten Yeni Oyun, Valorant Hakkında Her şey

21.06.2020
67
Riot Games’ten Yeni Oyun, Valorant Hakkında Her şey

Riot Games’ten Yeni Oyun: Valorant

Riot Games‘in oyunseverlerle buluşturduğu son oyunu Valorant’ın kapalı betasına birçok kişi erişim sağlayamamıştı. Ancak oyun yayınları platformu olan Twitch’te,  belirli oyuncuların kanallarını izleyen birçok izleyici “drop” adı altında kapalı beta erişim anahtarı kazanarak oyuna erişim sağlayabilmişti. 2 Haziran 2020’de tüm oyunseverlerin erişimine açılan Valorant, CS:GO tipi bir oyun özelliği taşımasından dolayı büyük kitlelere hitap etmesiyle büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Valorant Nedir?

Valorant, raunt sistemi taşıyan, 5’e 5 oynanan taktiksel bir özelliğe sahip olan FPS oyunudur. CS:GO’da olduğu gibi saldıran ve savunan takımlardan oluşmaktadır. Saldıran takım, hedef gösterilen bölgelerden birine bomba benzeri bir alet olan “spike“ı kurmayı amaçlar. Evet; bu, oyunseverlere biraz tanıdık gelmiş olabilir. Savunma takımı ise ya “spike” kurulmadan karşı takımı durdurmalı ya da ‘’spike’’ kurulduysa da çözmek için saldırması gerekmektedir.

CS:GO ve COD gibi yıkım modlarına bir hayli benzerlik gösteren Valorant’ta, toplamda 13 rounda başarıyla ulaşmış olan takım oyunu kazanıyor.

Ajanlar Nedir? Ne Yaparlar?

Oyun içerisinde her oyuncu “ajan” olarak  adlandırılan bir karakterle oynamaktadır. Takım içerisinde aynı karakteri oynamak ise mümkün olmuyor, yani bir karakteri yalnızca bir kişi oynayabiliyor ancak belirtmek gerekir ki aynı karakterleri aynı oyun içinde iki takım da oynayabiliyor. Tüm karakterler toplamda 4 beceriye sahip, iki sıradan beceri, bir imza becerisi ve bir de “ulti” becerisi yer alıyor. Ulti oyun içinde değişik sürelere sahip ve kullanmadan önce ve kullandıktan sonra tekrar dolup kullanılabiliyor. Diğer beceriler ise oyun içinde yer alan para sistemi ile her roundun başında satın alınması gerekiyor.

Valorant Silah ve Ekonomi Sistemi Nasıl?

Bir başka CS:GO’ya benzer bir sistem ise Valorant’ın ekonomi sistemi. Tüm oyuncular silah ve beceri satın almak için her round belirli bir miktarda “kredi” harcamak zorunluluğu taşıyor. Bahsedilen bu  krediler, alınan skorlarla ve round sonunda roundu kazanıp kaybetmeye bağlı olarak kazanılıyor.

 Valorant’da her bir silah birbirinden farklı karakteristik özelliklere sahip. Silahların birçoğunda yüksek geri tepme özelliği mevcut olduğu için bu durum oyuncuların silahlara alışabilmeleri adına bir süre pratik yapmalarını gerektiriyor. Tabii ki eliniz bu tarz oyunlara yatkınsa ve ilk birkaç mermiyle kafa atışı yapabiliyorsanız, pratiğe ihtiyacınız olmayacak.

İnfo Çok Önemli

Rakibinizin nerede olduğunu, ne adım atacağını bilmek ve öğrenmek bu oyunun en önemli hususlarından biri. Tıpkı CS:GO’da olduğu gibi haritalarıda iki bomba alanına karşı, Valorant haritaları üç bombalama alanına sahip. Bu durumda info almak oyun için oldukça önem taşıypr. Bu nedenle Sova ve Cypher gibi karakterlerin “drone” aracılığıyla info almayı sağlayan becerileri, oyun içinde bir hayli önem kazanmış durumda.

Valorant Sistemi İçin Gereksinimler

Minimum Gereksinimler: Burada çok çılgın parçalara sahip olmanıza gerek yok, herhangi bir modern sistem, olağan özelliklere sahip bir Ram ve modern bir GPU.

  • Windows 7/8/10 64 bit
  • RAM 4GB
  • 1GB VRAM

Minimum Özellikler: 30 FPS; en temel FPS’ye gelmiş olan Riot Games, eski bir dizüstü bilgisayarda bile beklediğiniz donanım türüyle sizlere hitap etmek istiyor. Valorant’ın son on yılda piyasaya aktarılan sistemler üzerinde çalışması gerekli ve bu 30 FPS hedefi ile nedenini açık açık görebilirsiniz. Hızlı  tempoda bir atıcı için 30 FPS gerçek anlamda çok düşük ve asla tavsiye edilemeyecek bir derecede. Ancak eğer bu FPS ile oyun oynanabilir olacaksa, Valorant’ın önünü almak asla mümkün olmayacak.

  • CPU: Intel i3-370M
  • GPU: Intel HD 3000

Önerilen Spesifikasyon 60 FPS:

60 FPS hedefine doğru emin adımlarla ilerledikçe, oyunda alıştığınız gibi hissetmeye başlamalısınız. 60 FPS, bu nesil konsol atıcıları için standart bir değer haline geldi. Yeni nesil donanıma yönelimler sonucu FPS grafiklerinn  hızla yukarı taşındığını görürlen, önerilen bu özelliklerle vurmak oldukça basit olmalı.

  • CPU: Intel i3-4150
  • Grafik işlemcisi: Geforce GT 730

Üst Düzey Özellikler 144+ FPS:

Profesyonel oyuncuların ve en özel Valorant oyuncularının yer alacağı FPS türüdür. 144’te,  birçok tüketici monitörünün an itibari ile idare edebileceği sınırlara ulaştık. Bununla birlikte Valorant’ın sunmuş olduğu en iyi şeyleri bu sayede deneyimleyebilmeniz mümkün. Fakat bu özelliklere sahip olmak için bankayı kırmak istemeyebilirsiniz. Önerilen bu donanım çok büyük bir gerginlik taşımayacak ve son birkaç yılın birçok oyun PC’sinde ve Valorant’ın piyasaya sürülmesinin ardındaki çoğu şeyde bulunabilecek.

  • CPU: Intel Core i5-4460 3.2GHz
  • GPU: GTX 1050 Ti
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.