PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds) Hakkında Genel Bakış

21.06.2020
161
PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds) Hakkında Genel Bakış

PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds) Genel Bakış

PUBG’ye genel bir bakış yapılacak olursa oyun, oyunseverler için kusursuz bir şekilde tasarlanmış ve bir o kadar da eğlenceli, oynayanları sürükleyen ve sıkılmanıza ihtimal vermeyen bir oyun. Takım kurarak ya da solo bir şekilde oynama seçeneğine sahip olan PUBG, FPS oyun kategorisi içerisinde yer alır. FPS oyunlar, birinci kişi gözünden oynanan, eldeki silahla düşmanları alt etmeye çalıştığınız bir oyun şeklidir. Oyunda bir uçağın içerisine toplanmış oyuncular, kendilerinin seçtikleri noktalara paraşütle atlayarak, adada yer alan imkanlarla görevleri yerine getirmektedirler. Bir oyuna yaklaşık olarak 100 kişi katılmaktadır.

Çağımızda özellikle başta gençler olmak üzere, her yaş grubundan oyunsever, online bilgisayar oyunlarını aktif bir şekilde oynamaktadır. Genel itibari ile ‘’Knight Online’’ ile popülerliğini artıran online oyun çılgınlığı ‘’Metin2, World of Warcraft, Dota, Counter Strike, League of Legends’’ vb.  gibi birçok online oyun ile oyuncu kitlelerini çok üst seviyelere ulaşmasını sağlayarak, ülkeler arası oluşturulan takımlarla da büyük turnuvaların oluşmasına ve oynarken alınan keyfin izlenirken de elde edilmesine vesile olmuştur. Bahsettiğimiz oyunlara ek olarak çıkan PUBG, en çk beğenilen ve en çok oynanan oyunlar arasında yerini almıştır.

Oyuna sahip olmak için Steam platformundan oyunun ücretini ödeyerek satın alabiliyorsunuz. Steam, birçok bilgisayar oyununun orijinal hallerini satın alabileceğiniz gözde ve büyük bir oyuncu platformudur. PUBG de kullanıcı kitlesinin önü kesilmez bir artış yakalaması ile birlikte, Steam üzerinde yüksek satış istatistiklerine ulaşmayı başaran, başarılı ve popüler oyunlar arasına girmeyi başarmıştır.

      PUBG’yi Nasıl Oynarız?

  • Oyunda başlangıç menüsüyle karşılaştığınız zaman girildiğinde ilk olarak cinsiyet belirlenir.Sağ kısımda kendinize birkaç tane başlangıç seviyesi olarak belirtilen kıyafetler alabilir ve bunları kullanabilirsiniz.
  • Oyun içince puan biriktirdiğiniz takdirde sandıklar kazanırsınız. Bu sandıklar, içerisinde kıyafet, saç tip değişiklikleri, aksesuarlar vb. gibi şeyleri barındırabilir.
  • İşlemleri tamamladığınızdan emin olduktan sonra, sol üstte yer alan oyunu başlatma seçeneğine tıklayın. İlk doğduğunuz yerde ufak bir bekleme süresi olacak. Oyundaki herkes bu alanda toplanacak. Bekleme süresi bittikten sonra sizle birlikte tüm oyuncular bir uçağın içinde yer alacak. Uçak, bir adanın başlangıç noktasından bitiş noktasına doğru ilerliyor olacak.
  • Tüm oyuncular, haritada kendilerine göre belirlemiş olduğu bir noktayı seçerek paraşüt yardımıyla iniş yapacak.

İnişten sonra her oyuncu özgür olacak. Oyunun genel amacı mümkün olduğunca en iyi silah, zırh, kask gibi donanımları elde ederek, rakipleri öldürmek ve haritada hayatta kalan tek kişi olabilmektir. Adaya iniş yaptıktan sonra etrafınızda yer alan evlere girebilir, silah, zırh, kask, sağlık seti, kıyafet, silah eklentileri, mermi gibi hem sizi koruyacak hem de rakiplerinizi alt etmeye yarayacak ekipmanlar toplamalı ve toplama işlemlerini olabildiğince rakiplerinizden önce ve hızlı yapmalısınız. Dikkat etmeniz gereken bir nokta var; her an rakiplerinizden biriyle ya da birçoğuyla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple bir yere girerken ve çıkarken ölmek istemiyorsanız sürekli tetikte olmalısınız.

Rakiplerinizi alt etmek dışında adada hareketinizi kısıtlayacak bir  gaz etkeni de yer almakta. Adaya indikten bir süre sonra adanın çevresini bir gaz kümesi sarıyor. Buna gaz kümesine yakalanırsanız, zamanla canınız azalıyor. Rakiplerin birbirini daha kolay bulabilmesi adına gazlı bölge ada içerisinde geçirilen vakitle birlikte artış gösteriyor ve alan gittikçe daralıyor. Alan küçüldükçe rakiplerin birbiriyle karşılaşma olasılığı da artıyor. Harita üzerinde bir noktadan başka bir noktaya gidilmek isteniyorsa, ulaşım yalnızca yürüyerek ve koşarak ile olmuyor. Adada ulaşım için araba, motorsiklet, tekne, atv gibi araçlar da yer alıyor.

Kutularınızı Steam’de Satarak Para Kazanabilirsiniz

Genel olarak bakıldığında, oyunu oynarken hem hızlı hem dikkatli olmalısınız.  Aynı zamanda da rakiplerinize mağlup olmamalı, ölmemeli, öldürmeyi başarabilmelisiniz.

Oyun içinde hedefiniz daima daha fazla rakip öldürerek, oyunu en yüksek sırada bitirmeyi başarabilmek olmalıdır. Yüksek seviyede bitirdiğiniz, dereceye girdiğiniz her oyun size altın oyun parası olan altın olarak geri dönecektir.

 Oyun parası sayesinde oyun içince satılan kutuları alabiliyorsunuz. Dilerseniz kutuları açaıp kıyafet, eldiven, mont, gömlek, gözlük gibi aksesuarlarla karakterinizi geliştirmek ya da değiştirmek için envanterleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz de  oyun parası ile aldığınız kutuları hiç açmamak şartıyla Steam’de gerçek para üzerinden satabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.