Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

29.06.2020
93
Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanınızın sureti, yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimlik kartınız kişisel ve size özel olan bilgileri içeren bir belge özelliği göstermektedir. 2020 yılı ve senesi Nüfus Cüzdanı sureti; size ait olan bilgiler ile alakalı değişiklik yapılıp ya da yapıldığı, nüfus cüzdanınızda yer almakta olan bilgilerin devlete ait olan kayıtlar ile uyuştuğu ya da uyuşmadığı konusunda bilgi alabilmeniz için talep edilen bir belgedir.

Geçmiş dönemlerde nerede ise her kurum ve kuruluşta nüfus cüzdanına ait olan sureti istemek zorundaydı. Lakin, teknolojinin gelişmesiyle birlikte online olan internet ortamında hızlı bir biçimde kontrol edilebilen sistemler oluşmaya başlayınca; birçok kurum nüfus cüzdanınıza ait olan sureti talebinde artık bulunmamaktadır. Fakat bu karşın yine de bazı kuruluşlar ya da kurumlar nüfus cüzdanınıza ait olan sureti hala istemektedirler.


1. Nüfus Cüzdanınıza Ait Olan Sure Nereden Alınır?

 
Nüfus cüzdanınız ait olan sureti alabilmenin birden çok yolu vardır. Aşağıda sizler için sıralayacağımız nüfus cüzdanınıza ait olan bu sureti alabilmenin yollarını ve yöntemlerini sizler için derledik.

Nüfus cüzdanınızın örneği yani, diğer bir anlam ile nüfus cüzdanınıza ait olan sure; ikamet etmekte olduğunuz yerin muhtarlığından alınabilmektedir. Muhtarlıkça verilecek olan bu nüfuz cüzdanı sureti örneği tüm kontrollerin yapılmasının ardından, 1 tane vesikalık fotoğrafınız ile birlikte belgeyle beraber, ortalama olarak 5 ila 10 TL karşılığında alınabilmektedir.

Nüfus cüzdanınıza ait olan örnek suret muhtarlık harici olarak, noterlerden de alınabilmektedir. Noterler, muhtarlığa benzer şekilde sizler için ayrı bir belge düzenlemektedir. Lakin sizin kendi isteğinize bağlantılı olarak nüfus cüzdanınıza ait olan fotokopi de çekilerek, aslı gibi olması açısından onay verilmektedir. Noter eşliğinde yapacağınız bu işlem için ödemeniz gerecek olan ücret ortalama olarak 20 TL gibi bir fiyattır. Bütün bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için size lazım olacak tek unsur ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimlik numaranızdır.

2. Nüfus Cüzdanı Sureti Ya Da Diğer İsmi İle Nüfus Cüzdanı Örneği Almanın Diğer Yolları

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.