Mount & Blade II: Bannerlord İncelemesi

23.06.2020
70
Mount & Blade II: Bannerlord İncelemesi

Mount & Blade II: Bannerlord İncelemesi

Uzun bir bekleyişin ardından nihayet 30 Mart tarihinde TaleWorlds firması Mount & Blade II: Bannerlord oyununu Steam ve resmi sitesi üzerinden satışa sundu. Şuan erken erişimde olan oyun gelecek geri bildirimler sayesinde yeni güncellemeler yaparak oyunu daha da geliştirmeyi hedefliyor. Birçok oyuncu tarafından merakla beklenen oyunu sizler için inceledik ve düşüncelerimizi paylaştık.

Mount & Blade ve ardından gelen Mound & Blade: Warband oyunu o kadar çok beğenildi ki uzun yıllar birçok oyuncu TaleWorlds’ten yeni oyunu beklemeye başladı. Beklenen haberin gelmesi ve yeni oyunun piyasaya sürülmesi ile de birçok oyuncu oyunu satın aldı. Gösterilen ilgi o kadar büyüktü ki TaleWorlds firması bir blog yazısı hazırlayarak tüm oyunculara teşekkür etti. Bu oyunun aslında çok iyi satış rakamlarına ulaştığını gösteriyor. Peki, oyun uzun yıllar süren bekleyişe değdi mi? Sizler için oyunun olumlu ve olumsuz tüm yönlerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Oyunun Hikayesi

Mount & Blade II: Bannerlord serinin bir önceki oyunu olan Mount & Blade II: Warband’ın 210 yıl öncesinde geçiyor. Warband oyununda yer alan krallıkların yerinde bu sefer farklı krallıklar var. Oyunun hikayesini her ne kadar oyuncular kendi yazsa da aslında oyunun bir hikayesi mevcut. Hatta Bannerlord adı da bu hikayeden geliyor. Oyundaki amacımız çöken imparatorluğun yok olan sancağına ait parçaları bir araya getirerek “Bannerlord” yani sancak beyi olmak.

Karakter Oluşturma Ekranı

Diğer oyunlarda da olduğu gibi oyuna ilk olarak karakter oluşturma ekranı ile başlıyoruz. Ancak Mount and Blade II: Bannerlord oyununda karakter oluşturma ekranında daha fazla detay bizleri karşılıyor. Vücut yapısı, yüz hatları, yara izleri gibi detayları belirledikten sonra karakterimize bir hikaye oluşturuyoruz.

Hikaye oluştururken seçimlerimizin karakterin özelliklerine nasıl etkide bulunacağı ise belirtiliyor. Örneğin, seçtiğiniz bir krallık size haritanın belirli noktalarında hız kazandırırken kimi krallıklar ise ticaret ya da savaşçılık gibi özellikler veriyor. Nasıl bir oyun tarzı izleyeceğinize göre karakterinizi detaylı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Eğitim Alanı

Karakter oluşturma ekranını tamamladıktan sonra hemen oyuna başlamıyorsunuz. Oyun sizleri ile olarak bir eğitim alanına gönderiyor. Burada hangi tuşların ne işe yaradığından tutunda hangi durumlarda ne gibi taktiklerin kullanılacağına kadar her şeyi öğrenebiliyorsunuz. İsterseniz eğitim alanına girmeden direk oyuna başlayabilirsiniz. Ancak oyunu ilk kez oynuyorsanız ya da oyunda daha iyi olmak istiyorsanız bu eğitimleri almanızı tavsiye ederiz.

Eğitim alanından çıktıktan sonra artık koskoca oyun haritasında bir başımızayız. Amacımız hayatta kalmak. Bunun için isterseniz bir tüccar isterseniz de acımasız bir savaşçı olabilirsiniz. Koca bir imparatorluk kurmak için nasıl bir yol izleyeceğiniz tamamen sizin seçiminize kalmış.

Ara yüz

Önceki oyunlardakine benzer olsa da karşımıza biraz daha gelişmiş bir ara yüz çıkıyor. Şehir, kale ya da köydeki insanlarla konuşmak için tek bir tuşa basmak yeterli oluyor. Özellikle sık sık diğer karakterlerle etkileşime gireceğimizi düşünürsek bu tarz bir kolaylık oyunu daha akıcı hale getiriyor. Ayrıca ara yüz üzerindeki sekmeler sayesinde sahibi olduğumuz dükkanlara bakabilir, takas ve satış işlemlerini bu sekme üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Ara yüz her ne kadar kullanışlı olsa da geliştirilmesi gereken noktalar bulunuyor. Özellikle tasarım konusunda yapılacak birkaç iyileştirme ile ara yüzün daha akıcı olması sağlanabilir.

Yetenek Ağacı

Bir rol yapma oyunu için en önemli nokta becerilerdir. TaleWorlds firması da bunun farkında olmalı ki diğer oyunlara göre daha kapsamlı bir yetenek ağacını oyunculara sunuyor. Üstelik yetenek ağacında verdiğiniz beceriler oyundaki oynanışa da doğrudan etkide bulunuyor. Bannerlord yetenek ağacı sayesinde oynamak istediğiniz karakteri daha kolay oluşturabiliyorsunuz.

Oyunda her seviye atlamanız karşısında size 1 beceri puanı veriliyor. Aldığınız beceri puanını diyelim ki “Tek Elli Silahlar” yeteneğine verdiniz. Bu durumda bu silahları öğrenme hızınız artıyor. Savaşlarda elinize “Tek Elli Silahlar” aldığınızda bu silahların becerileri daha hızlı artmaya başlıyor.

Dövüş Sistemi

Mount & Blade serisinde en çok sevilen özelliklerden bir tanesi dövüş sistemiydi. Bu sistem Mount & Blade II: Bannerlord oyununda da korunmuş. Dövüş sistemi aman aman özelliklerde olmasa da bu tarz oyunlar için tatmin edici düzeyde olduğundan birçok kişi tarafından oldukça olumlu yorum alıyor.

Serinin önceki oyunu Warband’a göre geliştirilmiş olan dövüş dinamikleri oyuna ilk başladığınız zaman sizleri biraz zorlayabilir. Ancak oyun başında verilen eğitimler ve sonrasında yapacağınız savaşlar ile yavaş yavaş yeni dövüş sistemine alıştığınızı hissetmeye başlayacaksınız.

Görevler

Görevlere geçmeden önce bu görevlerin tamamen oyuncuya bırakıldığını belirtelim. Yani hiç görev yapmadan da oyunu bitirebilirsiniz. Ancak oyunun erken safhalarında maddi yönden güçlenebilmeniz için görevleri yapmanız faydalı olacaktır.

Bannerlord görev çeşitliliği oldukça az. Çoğu zaman aynı görevleri farklı kişilerden aldığınızı fark ediyorsunuz. Kimi görevlerde ise yeteri kadar bilgilendirme yok. Görevi aldıktan sonra ne yapacağınızı bilmez bir halde kendinizi sağda solda dolaşırken buluyorsunuz. Oyunun asıl amacı görevler olmadığı için bu konu oyuncular tarafından da çok fazla eleştirilmiyor. Ama görevler biraz daha düzenli hale getirilebilir.

Para Her Zaman Önemli

Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi Bannerlord oyununda da paranın önemi bir hayli fazla. Hatta önceki oyunlara göre daha fazla diyebiliriz. Ne kadar iyi bir savaşçı olursanız olun sizi zaferlere taşıyacak olan ordunuzdur ve ordunuzun parasını ödeyebiliyor olmanız gerekir. Bunun içinde bol bol ticaret yapmalısınız.

Bannerlord para kazanma yöntemleri arasında en önemlisi ticaret. Önceki sürümlere göre geliştirilen ticaret sayesinde artık kasabalarda dükkan satın alabilir ya da kervanlar kiralayabilirsiniz. Ayrıca yolda gördüğünüz kervanlardan hangi şehirlerde hangi ürünlerin daha ucuz olduğunu öğrenebilirsiniz.

Oyundaki dükkanlar ilk sürümde günde binlerce dinar kazandırabiliyordu. Bunun önüne geçmek için yeni bir güncelleme ile buna bir sınır getirildi. Ancak bu da çok az kalınca oyuncuların tepkisini çekti. Yeni yapılan güncellemeler ile bu sistem bir dengeye oturtulmaya çalışılıyor.

Kendi Silahlarınızı Yapabilirsiniz

Birçok rol yapma oyununda yer alan “crafting” özelliği Mount & Blade II serisine Bannerlord ile giriş yapmış bulunuyor. “Demircilik” özelliği sayesinde çantanızdaki fazlalık eşyaları eritebilir ve kendi silahınızı yapabilirsiniz. Tabi ki kafanıza göre her silahı yapamıyorsunuz. Yetenek ağacında demircilik için özel bir bölüm bulunuyor. Her silahın üretimi için ihtiyaç duyulan demircilik seviyesi farklı olduğundan kaliteli ve hasarı yüksek silahlar üretebilmek için demircilik yeteneğinizin yüksek olması gerekiyor.

Kuşatmalar

Bannerlord oyununda en çok göze çarpan özellik savaş stratejilerinin değiştirilmesi. İster kuşatın isterseniz de savunun zekice hamleler yapmak zorundasınız. Aksi durumda kesin gözüyle baktığınız zaferlerin bile avuçlarınızın arasından kayıp gittiğini görebilirsiniz.

Ölüm Mekaniği

Mount & Blade oyunlarında şimdiye kadar bir karakter oluşturup oyunun sonuna kadar bu karakterle oynuyorduk. Ancak Bannerlord’da durumlar değişiyor. Bannerlord ölüm mekaniği sayesinde artık lordlar, leydiler, krallar, kraliçeler kısacası oyundaki herkes zamanı geldiği zaman ölüyor. Ölen karakterlerin yerine ise varisleri geliyor. Tabi sizin karakterinizde ölüyor. Karakteriniz öldüğünde ise varisinizi yöneterek oyuna devam ediyorsunuz.

Ölüm mekaniğinin aktif olabilmesi içinse oyun içerisinde karakterinizi evlendirmeniz gerekiyor. Doğacak çocuğunuzun özelliği eşinizin ve karakterinizin özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor. Oyun ayarları bölümünden isterseniz ölüm mekaniği özelliğini kapatabilirsiniz.

Yerleşke Yönetimi

Warband’de yer alan şehir yönetimi mekaniği oldukça ilkeldi. Bannerlord ile beraber bu özellik geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda artık tek tek kasabaları yönetmenize gerek kalmıyor. Kasabaları bağlı oldukları şehir ve kaleler aracılığı ile yönetebiliyorsunuz. Ayrıca yerleşkeler içerisine inşa edilen yapılarda da çeşitlilik yapıldı.

Sahip olduğunuz yerleşkelerdeki insanların mutluluğu oldukça önemli. Çünkü bu yerleşkelerden aldığınız vergiler doğrudan size geliyor. Bu nedenle insanların isteklerine kulak vermeli ve onların mutluluğu için çalışmalısınız. Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız bu durumda partinizde bulunan yoldaşlarınızdan bir tanesini yerleşkeye vali olarak atayabilirsiniz. Atayacağınız valinin yönetim ile ilgili özelliklerinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.