Motosiklet Hızlanırken Neden Titreme Yapar?

22.08.2020
347
Motosiklet Hızlanırken Neden Titreme Yapar?

Motosikletler, günümüzde oldukça yaygın kullanılan ulaşım araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Yapıları gereği trafiğe takılmadan ilerleyebilen bu araçlar oldukça keyifle kullanılmaktadır. Motosikletler her ne kadar keyifle kullanılan ulaşım araçları olsa da ne yazık ki bazı arızlar ortaya çıkarabilmektedir. Sık sık ortaya çıkan arızlardan biri de titreme sorunudur. Peki, motosiklet hızlanırken neden titreme yapar?

Titreme Sorunu Neden Olur?

Motosiklet hızlanırken neden titreme yapar sorusu son dönemlerde oldukça fazla sorulmakta ve araştırılmaktadır. Her ne kadar akla ilk olarak balans ayarları gelse de ne yazık ki bu sorunun farklı nedenleri olabilmektedir. Dilerseniz, söz konusu problemi biraz daha ayrıntılı bir şekilde birlikte inceleyelim.

1.     Balans Problemi

Motosikletlerde meydana gelen titreme sorunu genellikle uygun olmayan balans ayarları nedeniyle meydana gelebilmektedir. Öncelikli olarak gözle jantları ve tekerlekleri kontrol etmelisiniz. Eğer gözle görülen bir kıvrılma sorunu varsa mutlaka balans ayarı yaptırmalı ve yola o şekilde çıkmalısınız.

2.     Aks ve Boşluk

Motosikletlerde yer alan Aks sisteminde meydana gelen boşluklar titremeye neden olabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşır iseniz mutlaka AKS sistemini kontrol ettirmeli ve boşlukları profesyonel bir şekilde doldurtmalısınız.

3.     Frenler

Fren rotorlarında meydana gelen aşırı ısınmalar nedeniyle titreme sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu tip durumlarda ilgili parçanın değiştirilmesi son derece önem arz etmektedir.

4.     Balancer

Sahibi olduğunuz motor da Balancer bulunmuyorsa titreme problemi ortaya çıkabilmektedir. Ne yazık ki günümüzde birçok motorda Balancer bulunmamaktadır.

5.     Zincir

Motosiklet hızlanırken neden titreşim yapar sorununun bir diğer cevabı ise zincirlerdir. Zincirlerde meydana gelebilecek herhangi bir sorun nedeniyle titreşim problemiyle karşılaşabilirsiniz.

6.     Amortisör

Arka Amortisör içerisinde meydana gelen ayar problemleri nedeniyle sık sık titreşim problemi ortaya çıkabilmektedir.

Arka Amortisör içerisinde meydana gelen ayar problemleri nedeniyle sık sık titreşim problemi ortaya çıkabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.