Miyom Nedir ve Belirtileri

02.08.2020
70
Miyom Nedir ve Belirtileri

Hamilelikte miyom erken doğuma sebep olabiliyor.

Hamile olmak eşsiz duygular hissettirse de, anne adayı, kimi zaman 9 ay boyunca yaşanabilecek olumsuz ve riskli yönleri de düşünmeden edemiyor. Özellikle hamilelik öncesinde başlamış olan miyomlar, anne adaylarının 9 ay boyunca tedavisine önem vermesi gereken ciddi bir rahatsızlık.
Bebek sahibi olma aşamasının heyecanlı ve mutlu bekleyişi sırasında, anne adaylarını huzursuz eden durumlardan biri de yaşanabilecek sağlık problemleridir. Hamilelikte görülebilen sağlık problemlerinden biri olan miyomlara, maalesef her 4 kadından 1′inde rastlanıyor. Kadınların üreme sistemindeki rahatsızlıklardan biri olan, sebebi ve gelişiminin nasıl olduğu tam olarak bilinmeyen bu rahatsızlığın varlığına, genellikle jinekolojik inceleme sırasında rastlanıyor. Mi-yomların hamilelikteki etkilerini ve uygulanması gereken tedavi şeklini bilmekte yarar var.

Miyom nedir?

Yaygınlaşmış ismiyle “ur” olarak da bilinen miyomlar, kadın üreme sistemindeki kitlelerdir. Bu rahatsızlığın, ne-den oluştuğu ve ne şekilde geliştiği tam olarak bilinmez. Uterus (rahim) miyomları; rahim boşluğunun iç yüzeyinin altında, uterus dış yüzeyinin tam altında (subseröz) ya da rahim kasının içinde (intramural) olabilir. Rahim iç ve dış yüzeyindeki miyomlar bazen rahme tutunabilir.

Hamilelik ve lohusalıkta miyomlar

Hamilelik ya da lohusalıkta miyomlar, bazen miyom içi kanlanma bozukluğuna neden olduğundan, kan sayımında orta düzeyde beyaz hücre artışı görülebilir. Çok nadir de olsa miyomlar, çeşitli sebeplerle iltihaplanabilir ve bu durum,rahmi alma aşamasına kadar gelebilir. Ayrıca östrojen, progesteron gibi çeşitli büyüme faktörleri etkisiyle büyüyebilen miyomların, spesifik olarak ilk 3 ayda büyümediği ya da östrojen etkisiyle boyutlarında artış olmadığı gözlenmiştir, ikinci üç aylık dönemde küçük miyomlar (2-6 santim) genellikle sabit kalır. Ya da boyutları artarken daha büyük miyomlar küçülür.

Miyom Bebeğe Etkisi

Anne adayında miyoma bağlı kanama ve ağrı oluşsa da, bu rahatsızlıklar-dan genellikle anne karnındaki bebeğin etkilenme oranı düşüktür. Fakat miyomun büyüklüğü ve iltihaplanmasına bağlı olarak erken doğum ihtimali gündeme gelebilir. Bu yüzden doktor kontrolünde hamilelik sürecini geçirmek en doğrusudur. Ve miyomlu anne adayları, doğum kanallarının tıkanmasına bağlı olarak çoğunlukla sezaryenle doğum yapmak zorunda kalırlar.

Miyom Teşhis ve tedavi

Çoğu zaman herhangi bir belirtisi olmayan miyomların çok büyük bir kısmında tanı; rutin jinekolojik inceleme ya da başka bir nedenle yapılan muayene sırasında konur. Miyomların neden ortaya çıktığı ya da nasıl geliştiği konusunda net bir fikir olmasa da kimi zaman bölgesel ağrı, dokunmakla oluşan hassasiyet gibi belirtiler erken tedavi için yardımcı niteliktedir ve uygun ağrı kesicilerle tedaviye başlanmalıdır. Hamilelik sırasında miyomlar, herhangi bir müdahale yapılarak çıkartılamaz.

Sezaryenle doğum olasılığı artar

Çoğu zaman herhangi bir belirtisi olmayan miyomların, çok büyük bir kısmında tanı, rutin jinekolojik inceleme ya da başka bir nedenle yapılan muayene sırasında konulur. Miyomlar, genellikle karın ağrısı, yanma ve kanamaya sebep olabileceği gibi, şık idrara çıkma ve kabızlığa da yol açabilir. Özellikle hamilelikte düşük, erken doğum, plasentanın erken ayrılması riskine sebep olur ve miyomların doğum kanallarını tıkaması sebebiyle sezaryenle doğum olasılığını artırır.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.