Mide Kanseri Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

02.08.2020
59
Mide Kanseri Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Günümüzde en sık görülen 4. Kanser türü mide kanseri görülmektedir. Sağlıksız beslenme alışkanlığı, alkol ve sigara tüketimi mide kanser riskini artırmaktadır.

Mide Kanseri Nedir?

Midenin herhangi bir kısmına yerleşen, karaciğer, lenf bezleri, akciğer gibi organlara yayılabilir. Çeşitli sebepler ile mide mukozasında oluşan kötü huylu tümörlere mide kanseri denilmektedir. Ülkemizde sık rastlanan kanser türleri arasında yer almaktadır. Doğru ve sağlıklı beslenme sayesinde mide kanserinden korunmak mümkündür.

Mide Kanseri Nedenleri
Mide kanseri sindirim sistemlerinde bulunan herhangi bir organda gelişme gösterebilir. Beslenme şekli, Enfeksiyonlar (H. Plori enfeksiyonu), Sigara ve alkol tüketimi, Aileden genetik geçiş gibi nedenlerden dolayı olabilir.

Mide Kanseri Belirtileri


Mide kanseri erken dönemlerde herhangi bir belirti vermeyebilir. Şişkinlik ve hazımsızlık mide kanserinin ilk belirtisi olabilir. İleriki dönemlerde bulantı, karın ağrısı, kusma, şişkinlik ve kilo kaybı görülebilir. 40 yaş üstü kişilerde kilo kaybı ve hazımsızlık şikayetleri varsa mutlaka değerlendirilmelidir. 
•    Doluluk hissi : Yemek yediğimiz anlarda erkenden fazla doymuş hissiyatı oluşması. 
•    Kan pıhtıları : Mide kanseri vakarlında kan pıhtı olma riski yüksektir. Bu sebep den dolayı nefes darlığı, göğüs ağrısı, bacaklarda şişme görülmesi durumunda kan pıhtılaşmasını önlemek önemlidir.
•    Asidite : Mide kanseri vakalarında asit seviyesi yükselmesi sık karşılaşılan bir durumdur.
•    Bulantı : Mide kanseri belirtilerinde bulantı oldukça önemlidir. En belirgin belirtiler arasında yer almaktadır. 
Mide kanseri sinsi bir hastalıktır, bazı durumlarda hiçbir belirti görülmeyebilir. Belirtiler geç dönemlerde görülürse tedavi şansı azalmaktadır. Bu sebep den dolayı erken teşhis oldukça önemlidir.

Mide Kanseri Tanısı

Mide kanseri, Bilgisayarlı tomografi (BT), MR, Laparoskopi, PET-BT, göğüs röntgeni ve ultrason gibi testler istenebilir. Öncesinde doktorunuz tarafından endoskopi ile incelenebilir. Ayrıca mide bölgesinde anormal kısımlar için doktorunuz kesin tanı adına biyopsi isteyebilir. Erken teşhis tedavi başarı için oldukça önemlidir.  

Mide Kanseri Çeşitleri

Mide kanseri tanısı alındıktan sonra tipinin belirlenmesi uygulanacak tedaviye yön vermektedir. En sık görülen tip olarak Adenokarsinom görülür. Mide kanseri  vakalarının %90 civarı adenokarsinomdur. Diğer tipleri Skuamöz hücre kanseri, Mide lenfoması ve Gastrointestinal stromal tümör ve Nöroendokrin tümör tipleri bulunmaktadır.

Mide Kanseri Tedavisi


Mide kanseri tespit edilmesi ve mide kanserinin tipi belirlendikten sonra tedaviye karar verilir. Mide kanseri tedavisi uzman kadro ve tam donanımlı bir hastanede yapılmalıdır. Mide kanserinde, tümörün doğru ve uygun şekilde çıkarılması en önemli kısmıdır. Erken evrede uygulanan cerrahi müdahale, hastanın yaşam süresi için oldukça büyük öneme sahiptir. Midenin tamamı alınması durumunda, bağırsak’dan hastaya yeni mide yapılmaktadır. Bazı mide kanseri vakalarında mide alındıktan sonra ilaç yada ışın tedavisi uygulanabilir.

Mide Kanseri Ameliyatı

Tahmini 2 saat ile 5 saat arası sürebilir, midenin tamamı veya büyük bir kısmı alınmaktadır. Mide ameliyatı sonrası hasta sık ve fakat az porsiyonlar ile beslenmelidir. Mide ameliyatı esnasında “hipertermi” sıcak kemoterapi, karın içi bölgesi özel teçhizatlar ile 40-42 derece kemoterapi ajanlarıyla yıkanmaktadır.

Mide Kanserinden Korunma

En önemli korunma yöntemi doğru ve sağlıklı beslenmedir. Salamura besinler, çay, mangalda et, tütsülenmiş besinler maide kanserini tetikleyen besin grubunda yer alır. Ayrıca Gastrit, ülser “Helicobacter pylori” enfeksiyonu mide kanserine neden olabilir. 
Mide kanserinden korunmak için C vitamini içeren besinler tüketmek ve stres den uzak durmak oldukça önemlidir.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.