Lenfoma Nedir, Lenfoma Belirtileri ve Tedavisi

02.08.2020
51
Lenfoma Nedir, Lenfoma Belirtileri ve Tedavisi

Toplumda görülme oranı yükselen lenf kanseri, kadın ve erkeklerde görülen hastalıktır. Lenfoma, farklı belirtiler ile sinyal verebilir.  Günümüzde risk faktörleri artış gösterse de, lenfoma tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. Başarı seviyeleri lenfoma tiplerine göre, günümüz tedavileri ile %90’lara kadar çıkmaktadır. Tedavide başarılı olunmaması durumunda “akıllı ilaç” kanser hücrelerini hedefleyen veya kök hücre nakli seçenekleri bulunmaktadır.

Lenfoma Nedir?

Kanın oluştuğu kısım yani kemik iliğinden kaynaklanan durumdur. Kan kanserleri grubunda yer alır. Kan kanserlerinin %50’sini oluşturur. Ayrıca lenfomaların alt tipleride bulunmaktadır, Hodgkin Lenfoma’nın 6-8 alt tipi Non-Hodgkin Lenfoma’nın 45-50 alt tipi bulunmaktadır. Bu alt tiplerin tedavileri ve gözlemleri farklıdır. Lenfoma teşhisi koyulan hastanın mutlaka hangi alt tip hastalığa sahip olduğu bilinmelidir. 
Hastalığın doğru tedavisi için uzman kadrolara sahip hastaneler ve onkoloji merkezleri tercih etmelisiniz.

Lenfoma Belirtileri


Lenfomalar çoğunlukla vücudun da büyüyen bir kitleyi fark ederek hastaneye başvurur. Lenfomaların diğer belirtilerinden bir tanesi de bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanan grip tarzı şikayetlerdir. 

  • Nedeni bilinmeyen ateş
  • Sürkeli Yorgunluk
  • Sebebi bilinmeyen kilo kaybı
  • Solunum problemi, göğüs ağrısı ve öksürük
  • Şişkinlik, karında şişlik
  • Gece terlemesi
  • Kaşıntı
  • Ağrısız büyüme gösteren ve çoğalan lenf bezeleri

Kilo Kaybı ve Gece Terlemesi

Lenf bezleri karın boşluğunda ve göğüs kafesinde yer alabilir. Burada oluşan kitlenin büyümesi fark edilmeyebilir. Kitlenin yapmış olduğu baskı ile şikayetler artabilir. Karın bölgesinde oluşan kitle mide ve bağırsak problemleri oluşturabilir, göğüs kafesinde oluşan kitle nefes darlığı ve öksürüğe neden olabilir. Lenfoma hastaları kanser türlerinde tipik olan gece terlemesi, kilo kaybı ve ateş şikayetleri yaşayabilir. Eğer hasta bu şikayetler ile hastaneye başvurduğunda doktor tarafından incelenir, vücutta oluşan kitle varlığı araştırılır, görüntülenme yöntemleri ve detaylı testler istenebilir.
Lenfoma hastalarında organ tutulumu ve kemik iliği tutulumu oluşabilir.  Lenfoma belirtilerinin hiçbiri hastalıpa özgü değildir.  Lenfoma çoğu hastalıkları taklit edebilir, bu sebeple lenfomanın belirtileri dikkate alınmalıdır.

Lenfoma Nedenleri

Lenfomanın sebebi nedir neden olur sorusunun cevabına net bir cevap verilmez, fakat her kanser türünde rastlanan sigara kullanımı en üst sırayı almaktadır. Yanı sıra tarım ilaçları veya kimyasal maddelere maruz kalan kişilerde de lenfoma görülmektedir. Ayrıca immün sistemi yetmezliği ve romatizmal problemlerde de lenfoma nedenleri arasında yer alır. Hepatit B, C, HTLV, AIDS, HIV gibi enfeksiyonlara bağlı olarak lenfoma görülmektedir. 

Lenfoma Çeşitleri


Lenfoma hastalarına Hemotoloji ve onkoloji bölümleri bakmaktadır. Günümüzde hematolojik kanserlerde yüz güldürücü gelişmeler sağlanmıştır. Hemotoloji’de en sık görülen kanser türü lenfomalar yer alır. 
Lenfomalar  Hodgkin lenfoma ve Hodgkin dışı lenfoma olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. 

Hodgkin Lenfoma

Hodgkin Lenfoma, lenf düğümlerinin büyümesiyle kendini göstermektedir. Bazı lenfoma hastalarında kilo kaybı, ateş ve gece terlemesi belirtileri görülmektedir. Hastalığın evresini tespit etmek için görüntüleme (tomografi) ve kemik iliği biyopsisi uygulanır.
Hodgkin lenfoma, son yıllarda tedavi başarı seviyesi yüz güldürücü olan kanser türlerinde yer alır. Kanserin her evresinde hastalığın tamamen yok edilmesi hedef alınarak tedavi uygulanır. Erken dönemde tespit edilen hastalıkta ABVD tedavisi ve ışın yeterli olabilir. Hastalık ilerleme göstermişse hastalığın yok edilmesi ve nüks etmesini engellemek için etkili tedaviler uygulanmaktadır. (BEACOPP protokolü) uygulanabilir. Hastalık tedavi sonrası nüks ederse hastalığın tamamen yok edilmesi için otolog kök hücre ve yüksek doz kemoterapi uygulanabilir.

Non Hodgkin Lenfoma

Hodgkin dışı lenfomalar, İndolen (yavaş ilerleyen), Agresif (hızlı ilerleyen), çok agresif(çok hızlı ilerleyen) olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır. Ayrıca hücre tipi olarak T hücreli ve B hücreli olmak üzere 2 gruba ayrılır. Geçmiş zamanlarda tüm Hodgkin dışı lenfomalarda CHOP protokolü kemoterapi ilaçlar kullanılırdı, fakat günümüzde hastalığın alt tiplerine göre hastaya özel tedaviler uygulanmaktadır.  Hastaya uygulanacak tedavi seçeneğini evresi, prognostik faktörü ve alt tipi yön verecektir.
 Hodgkin Dışı Lenfomaların Bazı Çeşitleri
İndolen lenfomalar : Kronik lenfositik lösemi, İmmunositoma, Folliküler lenfoma
Agresif Lenfomalar : T lenfomaların çoğunluğu, Mantle hücreli lenfoma, Diffuz büyük B hücreli lenfoma
Çok Agresif Lenfomalar : Lenfoblastik B lenfoma, Burkitt lenfoma, Lenfoblastik T lenfoma

Lenfoma Tedavisi


Lenfoma tanısı konulması için öncelikle biyopsi alınması gereklidir. Hücreler üzerinde incelemeler yapılarak lenfoma tanısı konulabilir. Fakat hastalığın alt tipini tespit etmek için farklı testler uygulanmaktadır. 
Tanı sonrası hastalığın evresini tespit etmek ve vücuttaki tutulumları görmek için PET-CT taraması kullanılır.
Lenfomalar vücutta ki tutulumlara göre 4 evre grubuna ayrılmaktadır. 

Lenfoma Tedavisinde Kemoterapi

Lenfoma tedavisinde kemoterapi en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Hastalığın tipine göre farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Lenfoma tedavisi hastalığın durumuna göre belli hafta aralıklarında kemoterapi alır, kür oranları hastalığın şiddetine göre değişebilir.  Hasta ikinci  veya üçüncü kür sonrası ara değerlendirmeye alınarak gözlemlenir.
Klasik olarak kemoterapi sonrası ilaçların neden olduğu ağız içi yaralar, iştah kaybı, saç dökülmesi, mide ve bağırsak sorunları, kilo kaybı ve halsizlik görülebilir. Hasta doğru bilgilendirilerek tedavi döneminin risksiz şekilde atlatılması sağlanır. 

Lenfoma Yaşam Süresi

Lenfoma klinik seyri; hızlı seyirli ve yavaş seyirli olmak üzere iki gruba ayrılır.  Lenfoma yaşam süresi değişkenlik gösterebilir. Hızlı seyirli lenfomalarda tedavi hastalığı yok etmek üstüne kurulur, yavaş seyirli lenfomalarda düzenli hastalığı izlemek yeterli olabilir.

Lenf Kanserinde Moral

Lenfoma tedavisinde moral hastalığı yok etmekte etkili olmasa da tedavi süreci uyumu için oldukça önemlidir. Hastanın tedavi sürecinde başarılı olması için inanması ve moralini asla kaybetmemesi başarı şansını artırmaktadır.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.