League of Legends’a (LoL) Genel Bakış

22.08.2020
121
League of Legends’a (LoL) Genel Bakış

Oyunseverlerin gözdelerinin arasında yer alan, gelişen e-spor dalında sık sık adını duyduğumuz, kısaltılmış ismiyle LoL olarak dilimize ve kulaklarımıza çalınan League of Legends, bir MOBA oyunudur. MOBA’nın açılımı ise Multiplayer Online Battle Arena’dır. MOBA oyunlarının birçoğunda olduğu gibi temel mantık LoL’de geçerlidir. Kendi kuleninizi korurken karşı kuleyi yıkma ve oyunu bitirme amacı taşır. MOBA oyunlarını daha iyi anlayabilmemiz için gelin, MOBA oyunlarının tarihine inelim.

MOBA oyunlarının başlangıcı Blizzard Ent.’ın hayat verdiği World of Warcraft oyununun farklı bir uyarlamasıyla Warcraft 3 olarak karşımıza çıkar. Oyun içerisinde oyuncular kendilerine verilen haritalarla birlikte, kendi haritalarını ve hikayelerini oluşturup oyun sahnesine sunabilmektedir. Bunlardan en çok bilineni ise kule savunma temeline bağlı oyun olan DOTA olmuştur. DOTA oyununun açılımı; Defence of the Ancients’dır.

DOTA’dan bahsetmek gerekirse, oyun başında oyuncular bir karakter seçer. Seçilen karakterler ile üç koridora sahip olan oyun haritasında creep adı verilen yaratıklar yok eder altın kazanılır. Kazanılan bu altınlarla eşya satın alınır. Eşyaların verdiği ekstra özelliklerle karşı takımın, her bir koridorunda 3’er tane olacak şekilde, kulelerini yıkıp en son ancient adı verilen üsleri yıkılmaya çalışılır. Oyun esnasında takım oyununun ön plana çıktığı, ileriyi görüşlülük, karşı takımın hesaplarını bozma ve kendi planını takım arkadaşları ile birlikte uygulamak esas yapılması gereken şeylerdir. Kule yıkma oyunu dışında daha detaylı bakıldığı zaman bir strateji oyunu olma özelliği taşır.

DOTA’dan Esinlenen LoL’un Hız Kesmeyen İlerleyişi

DOTA’dan LoL’e geçtiğimiz zaman ise farklılıklar ya da benzerlikler görürüz. Aralarındaki en önemli fark ise DOTA, bu tarz oyunların temel taşı ve arkasında herhangi bir şirket bulunmayan, yalnızca oyuncuların oluşturmuş olduğu bir çalışma özelliği taşır. Ancak LoL’ün arkasında Riot Games şirketinin olması nedeniyle elde ettiği oyuncu sayısı ve popülarite diğer MOBA oyunlarına kıyasla çok daha fazla. DOTA’nın gözde olduğu dönemlerde, Riot Games’in bunu farketmesiyle yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan LoL, oyuncuların da gösterdiği ilgi sebebi ile Riot Games’i multi-milyoner bir şirket haline getirdi . Oyuna dahil olan aylık oyuncu sayısı küresel çapta 100 milyona ulaşırken, yıllık yapılan turnuvalardan elde edilen gelir de dudak uçuklatacak miktarlarda olmayı başarmıştır.

League of Legends’ın Doğuşu

Marc Merril ve Brandon Beck isimli, aynı evi paylaşan iki genç adam, işlerinden memnun değillerdi ve kendi oyunlarını çıkarmayı planlayarak Riot Games’in temellerini atmaya başladı. Yaşadıkları evde neredeyse hiç mobilya yoktu, yalnızca iki tane L şeklinde kurulu oyun bilgisayarlarına sahiplerdi. Başka oyun şirketlerinden memnun olmayan, kendi şirketlerini kurmaya karar veren bu gençlerin yapmayı arzuladıkları şey ise yüksek aksiyon ve yüksek strateji içeren bir oyundu.

Her yeni başlangıçta olduğu gibi bu başlangıç da zorluk barındırıyordu ve birçok başarısızlıkla karşı karşıya gelmişlerdi. Kendilerinin de dile getirdiği gibi 2006’da yol almaya başlayan bu proje, aslında tam bir fiyaskoydu. Oyunun ilk ismi ‘’Onslaught”du. Oyun esnasında fonda metal müzik çalıyordu ve creep denilen yaratıklar iskelet tarzı olarak dizayn edilmişti.

Dört aylık sıkı çalışmaların sonucunda, yarattıkları bu oyun için bir yayımcı arayışı ile birçok  toplantılara katılmış, görüşmeler her iki taraf için de pek memnun edici olmamıştı. Bu gençler verdikleri tüm emekleri bir başka kişilere teslim etmek istemiyorlardı. Böylece fikir değiştirip kendi kendilerinin patronları olmakta karar kıldılar. Yaşadıkları fiyaskodan sonra oyunla ilgili var olan birçok şeyi değiştirip, günümüzdeki haline daha yakın olan League of Legends: Clash of Fates’i piyasaya sürdüler. 2008’de pre-alpha denen bu sürüm, ilerleyen zamanlarda ise tamamen alt yapı değişikliğine uğradı. Bütünü kapsayan bir değişikliğe rağmen kısa bir süre içinde, Clash of Fates ismi değiştirilerek hazır olan 40 oynanabilir karakterle oyunseverlerin önüne çıktı ve o süreden bu yana Riot Games, sürekli olarak oyunu geliştirmeye devam etti. Şu an ise 150’yi aşkın karakter içeren oyun, her geçen gün üstüne eklemeye devam ederek, LoL severlere yeni deneyimler yaşatmaya devam ediyor.

Sonuç olarak League of Legends, dünyanın en bilinen ve en çok oynanılan oyunlar arasında yerini almış bulunmakta.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.