Laptop İşlemci Macununu Değiştirme ve Fan Temizliği

29.04.2020
59
Laptop İşlemci Macununu Değiştirme ve Fan Temizliği

İnsanlar masaüstü veya laptop bilgisayarlarının ömrünü düşüneceğine laptop macunu değiştirme fiyatı hakkında bilgiler istiyorlar. Arkadaşlar bırakın böyle işleri. Bilgisayarlar sürekli olarak sorun çıkaran aletlerdir. Bu aletler zamanla çeşitli bakımlara ihtiyaç duymaktalar.

Bilgisayarımızın bakımını biz mi yapmalıyız?

Evinize bir bilgisayar aldığınızda sonsuza kadar sağlam bir şekilde çalışma olasılığı yoktur. Haliyle bazı bakım metotlarını da öğrenmemiz de fayda vardır çünkü her bakıma ihtiyaç duyduklarında çeşitli teknik servislere götürürsek bizlere pahalıya patlayabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir bilgisayarı bakıma sokturmak en az 20 TL gibi bir ücretten başlamaktadır ki böyle bir ücreti de boşu boşuna vermek son derece mantıksızdır. Bu yüzden bilgisayarların temel olarak bakım metotlarını öğrenmeliyiz. Şimdi ise sizlere işlemci macununu değiştirmeyi ve fan temizliğinin nasıl sağlanabileceğini öğreteceğim.


İşlemci Macununu Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?


Laptop termal macun ne işe yarar?

İşlemci macununu değiştirmenin faydaları nelerdir?

İşlemci macununu değiştirdiğiniz takdir de işlemciniz ısısını fan parçasına çok daha rahat iletebilir ve fan parçası da işlemcinizi rahatlıkla soğutur. İşlemcinizin macununu değiştirmediğiniz takdir de zamanla ısı yükselmeleri ve bunun sonucunda da çeşitli kasmalar, hatta kapanmalar yaşayabilir ve en sonunda da işlemciniz yanabilir. İlk olarak bilgisayarımızın kasasının kapağını açıyoruz. Kapağını açtıktan sonra fan parçasını çıkartıyoruz. Fan parçasını nasıl çıkartacağınızı da yine fan modelinize göre araştırarak öğrenebilirsiniz. İşlemci üzerinde bulunan ince bir tabaka göreceksiniz. Bu tabakayı tırnağınız ile yavaşça kazıyın ve eski macunu çıkartın. Yeni macunu nohut tanesi kadar olacak şekilde işlemci üzerine dökün ve fanınızı yine aynı şekilde yerine oturtun. Artık işlemci macununuz değişmiş bulunmaktadır.


Fan Temizliği Nasıl Yapılmalı?


Bilgisayarımızın fanını uzun süre zarfında temizlemezseniz yine zamanla işlevini iyi bir şekilde yapamayacak ve işlemcinizi soğutamayacaktır. İşlemcinizi soğutamadığı takdirde sisteminizde çeşitli kasmalar hatta kapanmalar meydana gelecektir. Bu yüzden fanınızı güzel bir şekilde temizlemeniz önem arz etmektedir. Fan nasıl temizlenir? İlk olarak elinize bir elektrik süpürgesi alın ve vakumlayacak şekilde fan içerisinde bulunan bütün toz ve kiri çekin. Toz ve kir gittikten sonra yine bir peçete yardımı ile fanınızın üstünde kalan artıkları temizleyin. Yine aynı işlemleri fan demirine de yapın. Bu işlemlerden sonra fanınız artık temizlenmiş olacaktır. Unutmamanız gerekiyor ki fanınıza veya çeşitli parçalara asla ıslak bez sürmemelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.