Lansman Nedir? Lansman Örnekleri – Lansman Fiyatı Nedir?

02.07.2020
152
Lansman Nedir? Lansman Örnekleri – Lansman Fiyatı Nedir?

1.     Lansman Nedir?

Lansman kelimesi, Fransızca dilinden gelmiş olan bir kelimedir ve anlam olarak; tanıtım, tanımlama ve tanıtma anlamlarına gelmektedir. Özellikle inşaat gibi sektörlerde çoğunlukla kullanılan bu kelime, yeni bir ürün olan varlığın pazara sunulması için yazılı, görsel ya da sosyal medya üzerinde tanıtımının yapılması olayıdır.

Şirketler ve firmalar yapacaklı olan projeleri tanıtımını yapabilmek için öncelikli olarak lansman olayını yaparlar. Ortaya koyacakları veya koyulacak olan bir ürünün geniş çaplı kitlelere ulaşabilmesi adına lansmana bağlı olan basın mensupları davet edilip, ürünün bütün ayrıntılarının ve detaylarının halk ile paylaşılması sağlanır. Lansmanı yapılacak olan ürünün tanıtımı haricinde ayrıca lansman yapılmak istenilen ürünler müşterilere özel olacak olan ödeme seçenekleri ve avantajları ile birlikte sunulmaktadır. Bu sebep ile firma ve şirket sahipleri için büyük bir önemi sahip olan lansman olayı, müşteriler içinde bir hayli önem taşımaktadır.

Lansman kelimesinin TDK ( Türk Dil Kurumu ) açıklamasına göre tanıtma işini anlatma manasına gelmektedir.

2.     Lansman Olayına Ait Olan Fiyat Seçenekleri Her Sektör İçin Uygulanabilir Mi?

Bu konu ile alakalı detaylıca bir bilgi verecek olursak, özellikle büyük ve ünlü bir firma ya da şirketin yeni yapmış olduğu ürünlerini tanıtmadan evvel kendileri bu konu ile alakalı bir fiyat araştırması yapmaktadırlar. Bu çerçeve de yaptıkları bu fiyat araştırmasının akabinde ürünlerin kesin olarak lansman fiyatları belirlenir. Firmaların ve şirketlerin belirlemiş olduğu bu lansman fiyatı her zaman müşteriler için uygun bir çerçevededir. Firmaların ve şirketlerin bu durumu böyle yapmasının nedeni ise rakip firmaların önüne geçerek avantaj elde edebilmektir. Lansman durumuna ait olan fiyatlar, araç konutları konusunda olsun ya da diğer konular da olsun aklınıza gelen her türlü sektör için uygulanmakta olan bir tür yöntemdir. Özellikle büyük olan şirketler ve firmalar rekabet amacı ile lansman olayında fiyatları çok daha uygun bir seviyeye indirebilmektedir.

3.     Lansman Olayının Fiyatları Ne Duruma Göre Belirlenmektedir?

İş yerleri ve firmalar özellikle lansman için fiyat belirlerken piyasa olayını baz alarak, bu duruma göre fiyat belirmektedirler. Firmalar ve şirketler lansman için bir fiyat belirlerken dikkat ettikleri en mühim konu ise kar marjı olayıdır. Bunun nedeni ise kar marjı firmalar ya da şirketler için çok önemli olmakta olup, her marjın lansman fiyatının müşterileri memnun edecek bir tutarda ve piyasada ki ürünlerin reklamlarını yapabilmek, buna bağlı olarak da uygun bir fiyat belirleme konusunda önem arz etmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.