Koronavirüse Karşı Alınması Gereken Tedbirler

19.08.2020
94
Koronavirüse Karşı Alınması Gereken Tedbirler

Koronavirüse karşı alınması gereken tedbirler devlet denetiminde alınmaya devam ettiği sürece, vaka sayıları daha kontrol edilebilir duruma geldi. Ancak vatandaşlar olarak bizlerinde bireysel tedbirlere önem vermemiz, kendimiz ve aile bireylerimiz başta olmak üzere toplum sağlığı için de ciddi önem taşıyor.

Koronavirüse Karşı Alınması Gereken Tedbirler

Ortak Kullanım Alanlarında Yüzey Temasından Kaçının

Pandemi süreci bir yandan devam ederken, diğer yandan mecburiyetlerimiz nedeniyle rutin yaşantımızda biraz değişiklik yaparak hayatımıza devam ediyoruz. Yine toplu taşıma araçlarını kullanıyor, asansörlere biniyor ve farklı yüzeylerle temas etmek durumunda kalıyoruz.

ATM’ler, merdiven korkulukları, toplu taşıma araçlarındaki tutacaklar ve daha fazlası ortak kullanım alanlarındaki yüzeylerle temas halindeyiz. Mümkün olduğunca bu yüzeylere dokunmamak, covid-19’a karşı alınacak tedbirler arasındadır. Virüs yaklaşık 3 saat bakır yüzeylerde, 6 saat metal yüzeylerde ve 8 saat kadar plastik yüzeylerde yaşayabiliyor.

Maske Takın

Ağzı ve burun yoluyla daha hızlı bulaşan virüse karşı önlem almak için, mutlaka dışarı çıkarken maske takın. Maske kullanımı virüsün sizde bulunması halinde, diğer insanlara bulaşmasını engelleyeceği gibi, başkasından size bulaşmaması için de bir önlemdir.

Kesin bulgu olmamasına karşın, birçok bilim insanı virüsün havada belirli bir süre kalma ihtimali üzerinde duruyor. Yani bu ihtimalin doğru olması demek, aslında çevrede kimse yokken dahi maskesiz sokağa çıktığınızda virüsün bulaşma riskinin var olması demektir.

Sosyal Mesafe Kurallarına Uyun

İnsanlarla aranızdaki mesafeyi koruyun. Tanıdıklarınızla tokalaşmaktan, öpüşmek ve sarılmak gibi eylemlerden sakının. Unutmayın ki covid-19, temas yoluyla daha hızlı bulaşıyor.

Alışverişlerinizi Banka Kartınız ile Yapın

İnsanlar arasında para akışı, en hızlı gerçekleşen şeylerden biridir. Bir paranın gün içerisinde, onlarca kişiye ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Paraların aynı zamanda günlerce elden ele dolaştığını hesap edersek, virüs riskini daha da artıracağını görebiliriz. Bu yüzden salgın döneminde, banka kartınız ile alışverişi tercih edebilirsiniz.

El Temizliği

Gün içerisinde ellerinizi sıkça yıkayın. Diğer yandan yukarıda da belirtiğimiz gibi ortak kullanım alanlarıyla temas ettiğinizde, ellerinizi ağız ve burnunuza götürmeden mutlaka ama mutlaka yıkayın.

Sabun ile en az 20 saniye yıkanan ellerde, virüs büyük ihtimalle ölmektedir. Ellerinizi yıkarken üzerine bastırarak iyice ovalamak, etkiyi daha da attıracaktır.

Kıyafet Temizliği

Kıyafetlerinizi sıklıkla değiştirip yıkamak, alacağınız bir başka önlemdir. Kıyafetlerinizi yıkarken yüksek ısıya ayarlamanız, virüse karşı kıyafet temizliğinin etkisini artıracaktır.

Ev Temizliği

Evinizde diğer aile bireyleri ile temas edilen yerlerin sayısı oldukça fazla olduğu gibi, temasında sık olması söz konusudur. Örneğin kapı kolları, zil düğmeleri, musluklar gibi farklı yüzeyler, tüm ailenin en sık temas ettiği yüzeylerdir.

Genel ev temizliği yapılırken bu yüzeylerin bol sabunlu su ile veya çamaşır suyu ile yıkanması, koronavirüse karşı alınması gereken tedbirler arasında önemlidir.

Alacağınız bu tedbirler sayesinde, coronavirus tehlikesine karşı kendinize adeta bir kalkan oluşturmuş olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.