Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

18.08.2020
140
Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Çin’de 2019 yılı Kasım ayında ortaya çıkan ve yaklaşık 1 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, halen insanların hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Genellikle yüksek ateş, kas ağrıları ve solunum problemleri şeklinde seyreden koronavirüs belirtileri arasına, farklı işaretlerinde olduğunu söylemek mümkün.

Aslında coronavirus, bir virüs grubuna verilen bir isim olup bu grupta yer alan 20’den fazla corona virüsü bulunmaktadır ve bu virüsler yıllardır bilinmektedir. şuan dünyanın gündeminde olan salgın ise yeni tip koronavirüs, yani covid-19 olarak adlandırılmaktadır.

Dünyanın neredeyse her bölgesinde görülen coronavirus, halen birçok ülkede yoğunluğunu korumaya devam ediyor. Türkiye sağlık sisteminin gelişmiş olması, yöneticilerin gerekli tedbirleri alma konusundaki zamanlamaları ve daha birçok neden virüsün ABD, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde olduğu gibi hızlı yayılmasını engelledi. Ancak ülkemizde de azımsanmayacak derecede kayıplar ve vaka sayıları yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Virüsün bulaştığı kimselerin bağışıklık sisteminin güçlü olması halinde hafif şekilde süreci atlattıkları bilinirken, sigara ve alkol kullanan, bağışıklık sistemi zayıf olan, kronik hastalığı bulunan ve yaşlı kimseler süreci daha ağır bir şekilde atlatmaktadır. Hatta bu kişilerde virüs vakalarının önemli bir kısmı, ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Solunum Problemleri

Solunum problemleri, covid-19 belirtileri arasında en yaygın görülen ve neredeyse tüm vakalarda ortaya çıkan işaretlerinden biridir. Bu problem virüse yakalanıp hafif şekilde atlatanlarda hafif olurken, sürecin ağırlaştığı durumlarda solunum yetmezliğine kadar gitmektedir.

Kas ve Eklem Ağrıları

Hastaların tamamına yakını sayılabilecek oranlarda, kas ve eklem ağrıları şikayetleri bulunmaktadır. Eklem yerleri ve vücudun kas dokusunun yoğun olduğu yerlerde, hastanın bağışıklık sistemine göre ağrıların şiddeti de farklı olmaktadır.

Yüksek Ateş Durumu

Yüksek ateş, coronavirus belirtileri arasında tıpkı solunum sorunları gibi önemli işaretçilerden biridir. Özellikle yüksek ateşin solunum sorunları veya kas ve eklem ağrıları ile birlikte görülmesi, en ciddi belirti olacaktır.

Baş Ağrısı

Her hastada görülmemekle birlikte, bağ ağrısı covid-19 için bir belirti olabilir. Ancak tek başına baş ağrısının görülmesi durumunda, doğrudan korona şüphesiyle yaklaşmamak gerekir.

İştah Kaybı

Hastalarda virüsün vücuttaki etkilerine bağlı olarak, iştah kayıpları olduğunu bilinmektedir. Açlık hissine rağmen iştahsız olmak tek başına bir belirti değildir. Ancak diğer belirtileri de dikkate aldığınızda, önemli olduğu söylenebilir.

Solunum Yetmezliği

Solunum problemlerinin ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan solunum yetmezliği, vakanın ilerlediği ve ağır seyrettiği kişilerde görülmektedir. Bu hastaların solunum cihazına bağlı olarak tedavi edilmeleri gerekirken, bağışıklık sistemi zayıf ve yaşlı kimselerde ölüm oranı artmaktadır.

Böbrek Yetmezliği

Koronavirüs belirtileri arasında son dönemdeki vakalarda daha sık gördüğümüz böbrek yetmezliği durumunda, hastalarda can kaybı daha fazla yaşanmaktadır.

Yukarıda sayılan belirtiler varsa ilk yapmanız gereken, sağlık ekiplerine haber vermektir. Evde bulunan kişilerle yakın iletişimden uzak durup, sağlık ekipleri gelene kadar herhangi birine veya yüzeye dokunmadan bekleyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.