Karbüratör Enjeksiyon Nedir? Çalışma Prensibi, Farkı

22.08.2020
121
Karbüratör Enjeksiyon Nedir? Çalışma Prensibi, Farkı

Karbüratörlü motorlar nasıl çalışır? Enjeksiyonlu motorlar nasıl çalışır? Farkı, çalışma prensipleri.

Eskiden içten yanmalı motorlarda kullanılan karbüratör, artık günümüzde yerini enjeksiyon sistemine bırakmış durumda. Karbüratörün görevi yakıt-hava karışımını pistonlara aktarmaktır. Ama bu kadar basit değildir.

Karbüratörler üzerinde bir yakıt pompası ve kelebek bulunur. Pistonların oluşturduğu emiş gücü yakıt pompasından bir miktar yakıtı karbüratörün içine çeker. Karbüratör üzerinde bulunan kelebek vasıtası ile karbüratör içine alınan hava burada homojen bir şekilde yakıt ile karışır.

Homojen dağılan yakıt-hava karışımı karbüratörden pistonlara aktarılır ve pistonlara ulaşan karışım sıkıştırma sonrası bujilerin ateşlemesi ile yanar. Böylece kinetik enerji açığa çıkar. Bu da motorun pistonlarını hareket ettirir ve dolayısıyla aracınız hareket eder. Karbüratör üzerinde yer alan kelebek içeri giren havayı ayarlasa da o kelebeğin kontrolü tamamen şofördedir. Siz aracınızı kullanırken gaz pedalına ne kadar çok basarsanız karbüratör kelebeği o kadar çok açılacak ve dolayısıyla karbüratör içine çok fazla hava girecek. Ne kadar çok hava o kadar çok yakıt demek anlamına geliyor ki bu da yakıt tüketiminizi artırıyor demektir. Gereksiz bir şekilde gaz pedalına basmak yakıt sarfiyatını artırır diyebilmek mümkün. Karbüratörlü motorların çalışma prensibi bu şekildedir.

Enjeksiyonlu araçların çalışma prensibi ve işleyişi ise biraz farklıdır. Burada hava direkt olarak piston içerisine çekilir. Ardından pistonlar tarafından sıkıştırılan havaya yakıt püskürtülür ve hemen sonra bujiler vasıtasıyla karışım ateşlenir. Böylece pistonların hareketi sağlanır. Enjeksiyonlu motorların çalışma prensibi ise bu şekildedir.

Karbüratör – Enjeksiyon Farkı

En büyük farklı yakıt tüketimleri diyebilmek mümkün. Ayrıca enjeksiyonlu araçlarda yakıttan daha fazla verim alabileceğinizi de söylemek mümkün. Prensip olarak fark ise karbüratörlü araçlarda önceden karışmış olan yakıt ve hava birlikte pistonların içine verilirken, enjeksiyonlu araçlarda hava ve yakıt pistonların içinde birbirine karışmakta.

Ayrıca enjeksiyonlu araçların avantajlarından birisi araç viteste iken siz gaz pedalına basmazsanız aracınız yakıt tüketmez. Örneğin eğimli bir yolu 5.viteste gaz pedalına hiç basmadan inmektesiniz. Bu durumda tekerleklerin hareketi pistonlara aktarılacağı için aracınız ekstra yakıt tüketmeyecektir. Ancak karbüratörlü araçlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.