iPhone’un Bilinmeyen Özellikleri

20.08.2020
100
iPhone’un Bilinmeyen Özellikleri

Hem iPhone’ların hem de Android cihazların olumlu ve olumsuz yanları vardır ancak genel olarak bakıldığında, İOS’un alınması ve kullanımın daha kolay olduğu yönünde görüşler vardır. Android özelleştirme ve yapılandırma hakkında daha fazlasını sağlarken, Apple’ın işletim sistemi bilindiği kadar basit değildir ve parlak yüzeyinin arkasında gizlenmiş birçok özellik, hayatınıza kolaylık sağlayabilir.

Bu özelliklerin mevcut olduğunu bilmeyen kişiler, onları asla keşfedemeyebilirler. Bizler de iPhone’un gizli kalmış özelliklerini gün ışığına çıkararak, bundan sonraki hayatınızda hepsini kullanabileceğiniz pratik özellikleri sizler için hazırladık.

Klavyenin İzleme Paneli Olarak Kullanılması

İphone klavyesini izleme paneli olarak kullanmak için iki katına çıkabileceğini biliyor muydunuz? Bu özellik sayesinde, imleci daha uygun bir şekilde hareketini sağlayabiliyor ve ekrana dokunma zorunluluğunuz olmadan metin parçalarına rahatlıkla atlayabiliyorsunuz. Kullanmak için 3D Touch özelliğine sahip bir iPhone’a ihtiyaç duyacaksınız ve bu özellik aynı zamanda herhangi bir iPad’de çalışabiliyor.

iPhone’da izleme dikdörtgenini aktif hale getirebilmeniz için klavyede yer alan herhangi bir yere sıkı bir şekilde basılı tutun ve sonrasında, imleci metnin üzerinde hareket ettirebilmek için parmağınızı sürükleyin.

Terazi Yardımı ile Yüzeylerin Düzgünlüğünü Kontrol Edin

iPhone telefonunuz olabilir ve siz, dengeleme özelliklerini içerisinde barındırdığını fark etmemiş olabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için Ölçüm kısmını açın ve sağda yer alan ‘’Su Terazisi’’ne dokunun.

‘’Su Terazisi’’ni açtıktan sonra, yatay veya dikey mod olarak kullanabiliyorsunuz. İki yüzey arasındaki farkı merak ediyor ve ölçmek istiyorsanız, açıyı sıfıra indirebilmek için ekrana dokunmanız gerekecek. Ardından telefonunuzu hareket ettirdiğinizde karşınıza çıkacak kırmızı alan, size iki açının ne düzeyde değiştiğini gösterecektir.

Tablolarınızın, aynanızın veya duvar aksesuarlarınızın doğru asılıp asılmadığını görmek istiyorsanız, bu özellik tam sizlik!

Hesap Makinesinde Geri Alma Tuşunu Kullanın

İOS hesap makinesi içerisinde birden çok işlem yaptıysanız, yalnızca bir rakamı bile yanlış yazmanın ne kadar kötü olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur. Bahsedilen bu gizli geri alma özelliği, yaptığınız her hatada C ya da AC tuşlarına basmanızın gerek olmadığı anlamına gelmektedir.

Bu özelliği kullanmak istiyorsanız, ekranın üst kısmında yer alan rakamların görüntülendiği yerde sola veya sağa kaydırmanız yeterli olacaktır. Yapacağınız bu hareket, geri silme komutu olarak algılanır ve en son girdiğiniz sayıyı siler.

Hesap makinesi hakkında başka bir ipucu ise uygulamayı yatay bir şekilde kullandığınızda ortaya çıkan özelliklerdir. Telefonunuzu yatay olarak kullandığınız aman bir dizi fazlan işlev göreceksiniz.

Fotoğraflarınızı Gizleyin

Fotoğraf ya da video paylaşmak istemediğimiz durumlar olabilir, hepimiz telefonlarımızı arkadaşlarımıza teslim edebilir. Sahip olduğumuz koleksiyonu birilerine göstermek istemeyebiliriz. Belki de hassas resimlere sahibizdir. Neyse ki İphone, en kişisel resimlerinizi gizlemenizi sağlıyor.

Fotoğrafların içinde bir ya da daha fazla seçim yaparak ardından paylaş tuşuna dokunun ve çıkan ‘’Gizli’’ seçeneğine basın. Onay mesajında belirtileceği gibi seçtiğiniz fotoğraflar kitaplığınızdan yok olacak ancak siz albümlerinizde yer alan gizli albümünde görebileceksiniz.

Uyku Zamanlamasını Kullanın

İOS, alarm kurarak dilediğiniz saatte uyanmamıza yardımcı olurken, belirli bir uyku saatine sadık kalmanıza da yardımcı oluyor.

iPhone’unuzda bulunan saat uygulamasını açın ve uyku zamanı bağlantısına basın. Öncelikle, telefonunuz sabah ne zaman uyanmak istediğinizi bilmek isteyecektir. Ayarlama bitiminde, hangi alarm sesini kullanmak istediğinize, ne zaman uyumak istediğinize ve haftanın hangi günlerinde bu programa bağlı kalmak istediğinize karar verebiliyorsunuz.

Telefonunuzdaki Tıbbi Kimliğinizi Geri Yükleyin

Apple ‘’Health’’ uygulamasını kullanmasanız bile Tıbbi Kimlik kısmı doldurulmaya değer nitelikte. Çünkü buraya gireceğiniz her ayrın, örneğin herhangi bir alerji sahibiyseniz ya da acil durumlarda ulaşılacak kişilerin bilgisi önem taşıyabilmektedir. Telefonunuzu kaybettiğinizde ya da hastalandığınızda bahsi geçen bilgileri geri yükleyebilirsiniz.

Tıbbi Kimliğinizi bulmak için Ayarlar uygulamasına giderek, ‘’Tıbbi Kimlik’’e basın ve ‘’Düzenle’’ yi seçin. Sonrasında istediğiniz bilgileri girin. Bilgilerinize başkalarının da ulaşmasını arzuluyorsanız, kilitliyken göster anahtarını aktif hale getirin.

Siri’ye Takma İsimleri Kullanmayı Öğretin

Siri, kime mesaj göndermek ya da aramak istediğinizi bulabilme konusunda büyük bir beceriye sahiptir. Ancak kişilerinize “anne” ya da “baba” gibi takma isimler ekleyerek işlemi daha da hızlandırabiliyorsunuz. Aslında, Apple’ın ‘’Kişiler’’ uygulamasının bu özelliği kullanabilmek için ayrı bir alanı vardır ve Siri bunu, insanları tanımlayabilmek için kullanabilir.

Manuel şekilde bir takma isim girmek için herhangi bir kartviziti açın ve ‘’Düzenle’’ye basın. ‘’Alan Ekle’’yi seçin ve listeden ‘’Takma ad’’ı seçin. Siri de ilişkilerinizi hatırlayacaktır.

Son Yazılanı Geri Alın

Mesajlaşma sırasında, sonra yanlış bir kelime yazdığınızı fark ettiyseniz, yazılanı geri almanın çok basit bir yöntemi var. Son kelimenin tümünü silmek yerine, telefonunuzu elinize alın ve sadece sallayın. Geri alma seçeneği ortaya çıkacaktır. Gelen uyarı mesajına basmanız halinde son mesajı tamamen silmiş olacaksınız.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.