İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

17.08.2020
109
İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında vermiş olduğumuz önerileri dikkate alarak, internet alışverişlerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Her geçen gün artan e-ticaret hacmi internet kullanıcılarının dijital ortamda alışveriş bilinciyle daha da hız kazanmaktadır. Ancak online alışveriş yaparken birçok kullanıcıların bazı hususlara dikkat etmemeleri, birtakım mağduriyetlerinde doğmasına sebep oluyor. Aşağıdaki önlemleri alarak, internetten alışverişlerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet Bağlantısı ve Bilgisayar Güvenliği

İnternetten alışverişe başlamadan önce, internet bağlantısının ve bilgisayarınızın güvenli olduğundan emin olun. Bilgisayarınıza daha önceden sızacak korsan yazılımlar, bilgisayar kullanımındaki tüm şifrelerinizi kayıt altına alabilir.

Diğer yandan internet bağlantısını havaalanı, otogarlar, kafeler veya parklar gibi ortak kullanım alanlarından sağlıyorsanız, bu bağlantıların saldırılara daha fazla açık olacağını unutmayın. Bu nedenle ortak kullanım alanlarından bağlantılarda daha da önem kazanan sanal klavye kullanımı, güvenliğinizi artıracaktır. Şifre gerektiren birçok sitede sanal klavye imkânı sunulmaktadır.

Sanal Kart Oluşturun

Yine alışveriş sitesi dışında alabileceğiniz en iyi önlemlerden biri de sanal kart oluşturmaktır. Müşterisi olduğunuz bankanın mobil ve internet şubesine girerek, normal hesabınızdan farklı olarak bir sanal kart hesabı oluşturun. Bu hesabın tüm bilgileri, normal hesap bilgilerinden farklı olacağı için ekstra güvenlik sağlayacaktır.

Oluşturduğunuz sanal karta sadece ödeme yapacağınız tutarı aktarıp her seferinde bu şekilde kullanmanız, güvenliğinizi maksimuma çıkaracaktır. Dilediğiniz zaman sanal kartınızı iptal edebilir ve daha sonra yeniden oluşturabilirsiniz. Birçok banka bu hizmeti vermekte olup, tamamen ücretsizdir.

Site Hakkındaki Şikayet Konularını İnceleyin

İnternetten alışveriş yapmak için, illaki çok tanınmış siteleri tercih etmeniz gerekmiyor. Bilindik siteleri tercih etmeniz bugüne kadar sağladıkları güven nedeniyle daha avantajlı olsa da bazen aradığınız ürün, bu sitelerde olmayabilir veya başka yerde daha uygun fiyatlarla satılabilir.

Sitenin ismine “şikayet” kelimesi eklediğinizde, özellikle orta halli ve tanınmış siteler hakkında kurumsal şikayet sitelerinde kullanıcıların açtığı şikayetleri okuyarak kararınızı verebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; Google’a “siteadı şikayet” şeklinde bir arama yapmanızdır.

Kapıda Ödeme Seçeneği

Alışverişlerinizde kapıda ödeme seçeneğini tercih etmeniz, internette alışveriş güvenliğini artırmanın yolları arasında oldukça önemli bir seçenek olacaktır. Bu sayede e-ticaret sitesinde kart bilgilerinizi girmeden alışverişinizi tamamlayarak, ürün geldikten sonra ödeme yapabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Alışveriş yapacağınız yerin veya kişilerin iletişim bilgilerinin bulunması, güven verici bir faktördür. Ancak bu bilgilerin doğru olduğu konusunda da mutlaka araştırma yaparak, daha fazla emin olmaya gayret edin.

Fatura Veriyor mu?

Aldığınız ürünün faturasının verilmesi, internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında dikkat etmeniz gereken şeylerden biridir. Böylelikle ürün ile ilgili yaşadığınız sıkıntılarda, yasal zeminde hakkınızı daha kuvvetli bir şekilde arayabilirsiniz.

Şahıslardan Alışveriş Yapacaksanız;

  • Kişinin WhatsApp gibi platformlardan atacağı konum bilgilerinin gerçeği yansıtmayabileceğini unutmayın.
  • Şahıstan bulunduğu şehrin bilindik bir yerinden kağıda alışverişle ilgili bir şey yazarak, özçekim yapmasını isteyebilirsiniz.
  • Kişinin söylediği şehirde olduğundan ve size verdiği bilgilerin doğruluğundan emin olun.
  • Mümkünse, kapıda ödeme seçeneğini tercih ederek komisyon göndermeyin.
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.