İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

21.07.2020
139
İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet, günümüzde büyük bir öneme sahiptir. Dünyanın her yerinden erişilebilen internet sayesinde insanlar birbirleri ile iletişim kurmakta. Birçok internet abonesi internet hızını öğrenmek için hız testi yapmak ister, indirme ve yükleme hızını merak eder. Bunun çeşitli yolları bulunur. Fakat bir dosya indirmek indirme hızını ölçmek değildir. Çünkü dosyanın indirildiği sunucunun hızı eğer yeterli güçte değilse indirme hızı düşük gözükebilir. Bu da sizi yanıltabilir. En iyi indirme ve yükleme hızı ölçme olayı hız testi ile yapılmaktadır. Peki internet hız testi nasıl yapılır?

İnternet Üzerinden Hız Testi Yapmak

İnternetten hız testi yapmak için birçok yöntem bulunmakta. Bu yöntemlerden bazıları etkili olurken bazıları kaliteli olmayan sunuculara sahiptir. İnternetten hız testi yapmak için en etkili yöntem dünya genelinde popüler olan ve neredeyse dünyanın her bölgesindeki sunuculara bağlanabilen Speedtest web sitesini kullanmaktır. Örneğin Türkiye’den Türkiye üzerinde bir hız testi yapabilir veya Türkiye’den Hollanda’ya bir internet hız testi uygulayabilirsiniz. Bu sayede indirme ve yükleme hızını en yüksek seviyede görmeniz mümkün olur. Sunucu diğer sunucularla ilgili bir sorun olmadıkça genellikle doğru sonuçları insanlara yöneltir.

İnternet hız testi nasıl yapılır?” konusu bu kadarla da sınırlı değil. Yapılabilecek bir diğer işlem servis sağlayıcılarının hız testi uygulamasını kullanmaktır. Servis sağlayıcıları en uygun ve en hızlı sunucular üzerinden indirme ve yükleme hızını kontrol eder. Örneğin Türk Telekom kullanıyorsanız Türk Telekom’un hız testi uygulamasını kullanabilirsiniz.

İndirme ve yükleme hızını ölçmek için bir yol daha bulunmaktadır. Yukarıdaki yöntemler size yeterlidir ama daha çılgın bir yöntem arıyorsanız Google veya Microsoft’tan ücretsiz krediler ile kaliteli bir VDS alarak burada dosya indirme ve yükleme testi uygulayabilirsiniz. Bu da sizin internet hızınızın kalitesini gösteren bir yöntem olmakta. Bu yöntem genellikle doğru sonuçlar verse de çok nadir olarak bazen yoğunluktan dolayı internet hızı sorunları yer alabilir.

Bu konuda sizlere “İnternet hız testi nasıl yapılır?” sorusuna cevap verdik. Artık internet üzerinde gezerken veya farklı bir internet servis sağlayıcısını test ederken internet hızını öğrenmek için bu yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.