Instagramda Belirli Kişilere Fotoğraf Gizleme

21.07.2020
113
Instagramda Belirli Kişilere Fotoğraf Gizleme

Dünyanın en popüler fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Kullanıcılar önemli anlarını profillerinde paylaşırken bazı durumlarda bu fotoğrafları herkesin görmemesini isteyebilir. Bu durumda da Instagramda belirli kişilere fotoğraf gizleme işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak Instagram tarafından buna imkan tanınmamaktadır.

Bilindiği üzere Instagram uygulamasında profiller herkese açık ya da kapalı şekilde olabilir. Eğer hesap herkese açıksa paylaşılan fotoğraflar tüm Instagram kullanıcıları tarafından görülebilecektir. Ancak kapalı bir hesap ise yalnızca takipçiler tarafından fotoğraflar görülebilir. Birçok kişinin profilinde ailesinden ve arkadaş grubundan onlarca kişi bulunur. Bu doğrultuda profilde paylaşılan fotoğrafların belirli kişiler tarafından görülmemesine ihtiyaç duyulabilir.

Instagramda Belirli Kişilere Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır?

Profilde paylaşılan fotoğrafların belirli bir kişi tarafından görülmesi istenmiyorsa en doğru çözüm bu kişinin engellenmesidir. Engelleme işleminde profilde yer alan fotoğraflar görülmeyecektir. Ancak birçok kişi engellemenin dışında bir yol aramaktadır. Çünkü insanlar günlük hayatta görüştüğü bir kişiyi engellerlerse aralarındaki ilişki zarar görebilir. Bu sebeple de yalnızca belirli fotoğraflar gizlenmek istenmektedir.

Profilde paylaşılan fotoğraflarda engelleme dışında fotoğrafın gizlenmesi mümkün değildir. Paylaşılan fotoğraflar takipçilerin tamamı tarafından görülecektir. Instagramda belirli kişilere fotoğraf gizleme işlemi yalnızca hikaye kısmında uygulanabilmektedir. Paylaşılan hikayeler istenirse belirli kişiler tarafından görülmeyecek şekilde ayarlanabilir. Böylece hikâyelerdeki fotoğraflar belirlenen kişiler haricindeki herkes tarafından görülebilecektir.

Mesaj Yoluyla Fotoğraf Gizleme Seçeneği

Fotoğraflarını paylaşmak isteyen ancak belirli kişilerin görmesini istemeyen kişiler Instagram uygulamasındaki mesajlaşma bölümünden fotoğraf paylaşımı yapabilmektedir. Yüklenecek olan fotoğraflar mesaj olarak aynı anda 15 kişiye gönderilebilir. Bu şekilde fotoğraflar yalnızca görülmesi istenen kişiye atılarak sorun kısa vadede çözülmüş olur.

Ancak Instagramda belirli kişilere fotoğraf gizleme işlemi bu aşamada da tam olarak gerçekleşmiş sayılmaz. Çünkü bu durumda fotoğraflar resmi bir biçimde paylaşılmamış olacak ve profilde görülemeyecektir. Eğer fotoğraflar yalnızca belirli kişiler tarafından görülmesi istenen şekildeyse hikayelerde paylaşılması çok daha doğru olacaktır. Aksi halde diğer yöntemler fotoğrafın net bir şekilde paylaşılmasını engeller ya da insanların aralarındaki sosyal ilişkiye zarar verir.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.