Hepatit Hastalığı, Türleri ve Nedenleri

02.08.2020
57
Hepatit Hastalığı, Türleri ve Nedenleri

Hepatit Nedir

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre,bugün dünya üstünde yaklaşık 110 çeşit karaciğer hastalığı olduğu biliniyor.Bunların içinde ”HEPATİTLER” en yüksek oranda yer işgal ediyor. Yine toplumumuzda Viral Hepatit B yüzey antijeni (HBsAg) taşıyıcılık oranı % 5 civarında.Bu değerlere göre toplumumuzun 3-4 milyonluk kısmının HBsAg taşıyıcısı olduğu sonucu ortaya çıkıyor.Erişkin yaşa kadar, toplumumuzun yaklaşık %90-95 ‘inin ise Hepatit A enfeksiyonu geçirmiş olduğu saptanmıştır.

Hepatit halk arasında yaygın olarak sadece mikrobik kaynaklı olarak bilinmesine rağmen pek çok nedenle gelişebilen bir karaciğer hastalığıdır.Bu anlamda sıralayabileceğimiz bir kaç neden şunlardır:

 1. Viral Hepatit
 2. Alkole bağlı Hepatit
 3. İlaca bağlı toksik Hepatit
 4. Bazı kimyasal maddelere bağlı Hepatit
 5. Otoimmun Hepatit

Viral Hepatit:

Viral hepatit çeşitli viruslerin karaciğer dokusunda yarattığı ciddi ve bulaşıcı enfeksiyon tablosudur.Bu iltihap tablosu karaciğerde kalıcı harabiyetedönüşebilir.Bulaşıcı olması ve kalıcı karaciğer hastalığına neden olabilmesi toplum sağlığı açısından önemini arttırmaktadır.

Viral Hepatit Etkenleri Nelerdir?

Birçok viral enfeksiyonun seyrinde,sistemik tutulum nedeniyle karaciğer de belirli oranda etkilenebilir.Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, EbsteinBarrvirusu, CMV enfeksiyonu gibi pek çok hastalık seyrinde az veya çok oranda hepatit tablosu görülebilir.Bu enfeksiyonların en önemli farkı diğer organ tutulumlarına ait belirtilerin daha ön planda olmasıdır.Viral Hepatit etkenlerinden esas olarak kastedilen ;etkilerini direkt karaciğer üzerinde yapan viruslerdir. Bu virusler:

 • Hepatit A virüsü(HAV)
 • Hepatit B virüsü(HBV)
 • Hepatit C virüsü(HCV)
 • Hepatit Delta virüsü(HDV)
 • Hepatit E virüsü(HEV)
 • Hepatit G virüsü(HGV):Bu virüsün klinikteki önemi halen tartışmalıdır.
 • E.Bar ve CMV virüsleri yaptıkları hastalık tablosu içinde en çok Hepatite yol açan virüslerdir.

Her Sarılık Viral Hepatit Midir?

Her viral hepatit sarılık yapmaz.Yani göz aklarında sarılık olmaksızın hepatit geçirilebilir. Hasta herhangi bir şekilde soğuk algınlığı veya grip geçirmekte olduğunu zannettiği bir enfeksiyonda sarılık geçiriyor olabilir.
Ayrıca göz aklarının sarardığı diğer hastalıklar veya özel durumların varlığı da bilinmelidir. Örneğin: Safra kesesi taşlarının yarattığı bazı sorunlar, karaciğer hastalıklarının bazı dönemleri, bazı kan hastalıkları, pankreas hastalıkları, karaciğerin bazı enzimlerinin yavaş çalışması ile gelişen sarılıklarda görülebilir.

Hepatit A Virüsunun Bulaşma Şekli Nedir?

Fekal oral(Dışkı-ağız ) yolu başlıca bulaşma şeklidir. Esas kaynak A virüsü içeren dışkı ile bulaşmış su ve gıdaların ağız yolundan vücuda girmesidir.

Hepatitte Sarılık Ne Zaman Başlar?

Sarılık enfeksiyonun alınmasından 4-5 hafta sonra başlar.3-4 hafta süreyle devam eder.

Her Hepatit Sarılık Yapar mı?

Sarılık enfeksiyonlarının bir kısmında sarılık olmaksızın,gribal enfeksiyon belirtileri görülebilir.

A Tipi Hepatit Tedavisinde Diyetin Rolü Var Mıdır?

Alkol ve yağda kızartmalar hariç, Hastalar midelerinin kabul ettiği her şeyi yiyebilirler.Hastalığın başlangıç döneminde iştahsızlık çok yoğun görülür.Bu süreçte yemek yemesi için ısrar edilmemelidir. Ancak hastanın sıvı alımı da yetersiz ise ve ağızdan hiç gıda alamıyorsa serum tedavisi düşünülebilir. Yemekler haşlama veya ızgara olabilir. Yanık yağlar asla verilmemelidir. Yemeklerin pişiriliş şekli hastanın midesinin kabul edebileceği şekilde olmalıdır. Meyve suları, komposto, meyve bolca önerilir.

A Hepatiti İçin Dezenfeksiyon:

Çamaşır suyu 30 dakika içinde virüsü etkisiz hale getirir.

B Hepatiti İçin Dezenfeksiyon:

Yine çamaşır suyu 30 dakika içinde virüsü etkisiz hale getirir.

Hepatitlerde İstirahatin Rolü:

Karaciğer kan akımı yatarak dinlenme sırasında en yüksek düzeydedir.Yani karaciğere daha çok kan gelmektedir.Bu nedenle hepatit sırasında kesin yatak istirahatı önerilir.

En Çok Kimler B Hepatitine Yakalanır?

Hepimiz yaşamın her döneminde Hepatit B ye yakalanabiliriz.Yaşam gereği sünnet, appendektomi, tonsillektomi gibi basit operasyonlar, doğum, sezeryan, küpe için kulak deldirme,manikür-pedikür,epilasyon gibi estetik girişimlerde kolayca virüs ile karşılaşabiliriz.
En riskli grup:

 • Hekim, hemşire, laboratuvar personeli, tüm sağlık ekibi
 • Taşıyıcı ile birlikte yaşayanlar
 • B virüsü taşıyan seks partneri olanlar
 • B virüsü taşıyan anneden doğan çocuklar
 • Uyuşturucu bağımlıları
 • Sık seks partneri değiştirenler

Hepatit A Ve Hepatit B Virüsüne Karşı Korunma Yolu:

Her iki virüs içinde hazırlanan aşılama programları ile bu hastalıklardan korunma mümkündür.

Hepatit B Aşısının Koruyuculuğu :

Yapılan aşılamalarda koruyuculuk gelişmesi % 95 dir.% 5 grupta aşılama ile koruyuculuk gelişmeyebilir.Bu durumda farklı aşılama programları kullanılır.

Hepatit C Nedir?

Hepatit C %60 oranda parenteral yol dediğimiz damar yolu ile bulaşan virüs enfeksiyonudur.Kronikleşme riski yüksek olduğu için önem taşır.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.