Hepatit C Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

02.08.2020
40
Hepatit C Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Hepatit C Nedir

Günümüzde Hepatit C’nin tedavisi bulunmaktadır. Hepatit C akut ve kronik seyirli görülmektedir. 
Dünyada %3 HCV (+) ve ülkemizde %1 civarında olduğu tahmin edilmektedir.
Yıllık ortalama %1-4 arası HCC görülür.
Siroz ve Kronik Hepatit %25’inin sebebi Hepatit C virüsüdür.

Hepatit C Belirtileri

%80 oranında Hepatit C (Akut) farkında olunmadan geçirilir. Çocuklarda belirti olmadan seyredebilir. Fakat erişkinlerde belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerden bazıları;
•    Eklem ağrıları
•    Sarılık (Nadiren)
•    Kilo Kaybı
•    Baş ağrısı
•    Karın ağrısı
•    Koyu renk idrar
•    Bulantı

Hepatit C’nin neden olduğu siroz gelişiminde; varis kanamaları, karın içerisinde su toplanma, karında şişlik, şuur kaybı, dalak büyümesi, yemek borusunda varisler görülebilir.

Hepatit C Testi


Hepatit C testi kan testiyle ortaya çıkar. Fakat akut ve kronik grubu tespit edilmez. İlk kan testi (+) tanısı alan kişi için 2. Test uygulanmalıdır. Ayrıca karaciğer fonksiyonları izlenmelidir. Günümüzde “Eia” testi uygulanmaktadır, kronik hepatit c kişilerin %90’ında HCV pozitif görülmektedir.  Hepatit C testlerinde ELISA, HCV RNA, HCV antikor ve Western blot incelenmelidir.


Hepatit C Tedavisi

Günümüzde Hepatit C tedavisi için yüz güldüren ilaçlar bulunmaktadır. Günümüzde hastalık ile geliştirilen yeni ilaçlar sayesinde tedavi oranları yükselmektedir.
Eski ilaç rejimleri 12 ay sürerken, yeni geliştirilen ilaç rejimleri 12 haftaya kadar kısalmaktadır. Ayrıca tedavi süresinin kısaltılmasının yanında, yan etkilerin azaltılması ve kullanın ilaçların oral yol ile alınması mümkündür. Eskiden uygulanan tedavilerde başarı oranı %45-50 seviyelerinde iken, günümüz tedavileri ile %90 civarına çıkmakta ve hepatit C virüsü vücuttan gelmemek üzere uzaklaşmaktadır. 

Hepatit C Nasıl Bulaşır

Hepatit  C virüsü, Hepatit taraması yapılmadan uygulanan organ nakilleri, kan nakilleri, damar içi ilaç kullanımı, cinsel ilişki, vücuda yaptırılan dövme, piercing ve kanla temas yolları ile bulaşmaktadır.

Hepatit C Anneden Bebeğe Bulaşırmı

Hepatit C virüsü anneden bebeğe bulaşma oranı %10’dan az görülmektedir. Hepatit C hastalığı gebelik boyunca ve doğum esnasında bulaşabilir. Hepatit C virüsüne sahip anne göğüs uçlarında çatlak ve kanama görülürse bebeğini emzirmemelidir.


Hepatit C den korunma yolları


Günümüzde Hepatit C’nin etkin ve etkili bir aşısı bulunmamaktadır. Fakat bu yönde araştırmalar devam etmektedir. Aşı olmaması nedeniyle hijyenik kurallara uymak büyük önem taşımaktadır. Hepatit C kolay bulaşmayabilir fakat bulaşması durumunda kronikleşme oranı %70 civarında olduğu da bilinmelidir.
•    Günümüzde Hepatit C virüsü için etkili aşı bulunmamaktadır.
•    Enfeksiyonlu kişilerde, bulaşık, jilet, tırnak makası, ustura, temizlik kağıtları, makas vb. her şey ayrı kullanılmalı ve önlem alınmalıdır.
•    Hepatit C virüsüne sahip kişiler herhangi bir doktor veya diş doktorlarına gittiklerinde HCV virüsünü taşıdığı belirtmelidir.
•    Hepatit C virüsü cinsel yol ile bulaşma riski az olsa da güvenli cinsel ilişki için prezervatif kullanılmalıdır.

Hepatit C virüsü ile ilgili her geçen gün araştırmalar artmakta ve tedavi seçenekleri için arayışlar devam etmektedir.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.