Güç Tuşuna Basınca Bilgisayarın Açılmama Sorunu ve Çözümü

30.07.2020
155
Güç Tuşuna Basınca Bilgisayarın Açılmama Sorunu ve Çözümü

Power tuşuna basınca bilgisayar açılmıyor mu diyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Şimdi sizlere detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
Bilgisayarlar sürekli olarak çeşitli problemler oluşturan ve bu problemler yüzünden çoğu zaman başınızı derde sokabilmekteler. Örneğin çok önemli bir işinizin ortasında bilgisayar aniden kapandı ve açılmıyor. Böyle bir durumda mağduriyetiniz oldukça büyüktür. Çünkü bu sorun o kadar da kolay çözülebilecek bir sorun değildir.

Bilgisayar neden açılmaz?

Bu sorunun cevabını verecek olursak bilgisayarlarınızın açılmama sorunları şu şekilde sıralanabilir;
• İşlemcinin aşırı derece de ısınmasından dolayı açılmayabilir
• Aniden elektrik gitmesi ile bilgisayar kapandı ise ana katta gereksiz elektrik akımı bulunabilir
• Power kutusu veya ana kart yanmış olabilir
• Kasanızın güç kutusuna gelen kabloda bir sorun oluşmuş olabilir
Bilgisayarın açılmamasındaki temel sebepler bunlardır.


Bilgisayarın Açılmamasının Çözümü


Yukarı da saymış olduğumuz her adım için özel olarak çözümler uygulamalıyız. İlk olarak işlemci sorununa gelelim. İşlemcim çok ısınıyor ne yapmalıyım? İlk sorunu yaşamakta olan bireyler genel olarak böyle bir soru cümlesi ile araştırma yaparlar. İşlemciniz çok ısınıyor olabilir ve bu durumda ilk olarak işlemci macununu değiştirmeli, tazelemelisiniz. Termal macunlar 3 TL kadar düşük bir fiyatta satılabilmekteler. Bu işlemden sonra fanınızı temizlemeyi de unutmayın. Aniden elektrik gitti bilgisayarım açılmıyor? Yine ikinci adımdaki sorunu yaşayan kullanıcılar böyle bir soru cümlesi ile araştırma yaparlar. Böyle bir durumda güç kutusundan kabloyu çıkartın ve güç tuşuna 10 – 15 sefer basın. Bu işlem ile ana kart içerisinde bulunan gereksiz elektriği boşaltıyoruz. Artık tekrar kabloyu takın ve güç tuşuna basın; büyük ihtimalle bilgisayarınız açılacaktır.


Güç Kutusu veya Ana Kart Yanması


Güç kutusu veya ana kart yanma sorunu sürekli olarak kullanıcıların başlarına gelebilmektedir. Böyle bir durumda yapmanız gereken işlem ana kartınızı değiştirmek olacaktır. Tabi öncelikle güç kutusu da değiştirilebilir. Yanmış olan ana kart kurtarılabilir mi? Ana kartınız yanmış ise kurtarılma imkanı yoktur. Nadiren de olsa özel firmalar tarafınca kurtarılabilmekteler fakat bu işlem emin olun yeni bir ana karttan daha pahalıya gelecektir. Güç kutunuz yanmış ise yine değiştirmelisiniz çünkü tamiri çok zor olabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.