Guatr Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir – Tiroid Bezi Yaşamsal Öneme Sahip

23.05.2020
49
Guatr Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir – Tiroid Bezi Yaşamsal Öneme Sahip

Guatr Çeşitleri

1.    Nodüler Guatr : Tiroit bezi büyür fakat tiroit bezi içerisinde nodül denilen nohut vb. büyüklüğünde yumrular bulunmaktadır. 
2.    Basit Guatr : Tiroit bez içerisinde nodül bulunmaz, tiroit bezinde büyüme olabilir. Tiroit hormon seviyeleri normaldir.
3.    Plonjan (Torasik) Guatr : Tiroit bezinin göğüs içerisine doğru büyümesidir.

Guatr Nasıl Anlaşılır


•    Ses kısıklığı sorunu
•    Rahat şekilde nefes alamama
•    Sürekli Öksürük
•    Yutkunurken güçlük çekme
•    Boğazda şişlik ve rahatsızlık hissetme
•    Nefes alımı esnasında gırtlaktan ses çıkması
•    Uyku esnasında nefessiz kalma hissi ve uykudan uyanma

Guatr Neden Olur

a)    Bağışıklık Sistemi Hastalıkları
b)    Radyoterapi tedavisi 
c)    İyot Yetersizliği
d)    Selenyum Yetersizliği
e)    Sigara Kullanımı
f)    Lityum ilaç kullanımı
g)    Hipofiz bezinin aşırı TSH hormonu salgılaması
h)    Tiroit hormon oluşumundaki genetik problemler

Guatr Tedavisi


Guatr küçük ve zararsız boyutta ve tiroid bezinin çalışmasını etkilemezse hekimler genelde müdahalede bulunmazlar, fakat hasta kontrol altında takip edilmektedir.

Bir takım testler yapılarak guatr içerisinde kanserli bir hücrenin var olup olmadığı tespit edilir. Kanserli hücre tespit edilmezse guatr tedavi ilaçları ile tedavi süreci başlatılır.

Guatr sebebi “Hipotiroid” saptanmışsa, hastalığa yönelik semptonların azalması ve durdurulmasına yönelik ilaç kullanımı sağlanmaktadır.

 Tiroid bezi aktif çalışıyorsa, tedavi süreçlerinde uygulanan bir yol da “radyoaktif iyot” tedavi yöntemidir. Oral yol ile iyot, kana karışarak ve tiroid bezine ulaşarak fazla olan tiroid hücrelerini yok edilmesine yardımcı olur.

İyot yetmezliği olan hastalarda iyotlu tuz verilmektedir, “levotiroksin” tedavisi uygulanır. İlaçların dozunu yaşınıza göre ve diğer hastalıklarınızın olup olmadığına göz önüne alarak hekiminiz ayarlamaktadır.

Selenyum yetersizliğiniz varsa doktorunuz selenyum ilaçları verebilir.

Guatr zararları nelerdir

a)    Vücut bitkin duruma düşer ve kalp daha hızlı çalışır, bu nedenle kalp çarpıntısı oluşturabilir.
b)    Tiroid bez büyümesi, saç dökülme problemi yaratabilir.
c)    Tiroid bezlerinin çalışması bozulmaktadır. Tiroid bezi tarafından oluşturulan T4 ve T3 hormonları vücut metabolizmasında sıcaklığın ayarlanması, yağ seviye kontrolü ve karbonhidrat seviyesi düzenine yardımcı olur. Fakat tiroid işleyişi bozulursa kan yapısında kolesterol yükselmelerine neden olabilir.
d)    Günlük yaşamınızda anlamsız mide bulantıları yaşamanız guatr nedeniyle olabilir.

Tiroid Testi Nasıl Yapılır

Tiroid testi, kan testi yapılabilir. Kan alınarak kanın içerisinde tiroid seviyelerine bakılır. Kan içerisinde aşağıda bulunan değerlere bakılmaktadır.

T4 (Thyroxine)
Kanda yüksek seviyede T4 tespit edilirse “hipo” veya “hipertiroid” anlamı taşıyabilir. T4 seviyeleri hipofiz bezimi yoksa tiroid bezinden mi kaynaklandığını doktorunuzun görmesini sağlar.

T3 (Triiodothyronine)
T3 hormonu yüksek ise tipik “hipertroid” işaret eder, düşük olması durumunda “hipertiroid” habercisidir.

TSH (Tiroid Uyarı Hormonu)
TSH hormonu beyin tarafından tiroid bezine ne ölçüde hormon salgılamasını bildiren hormondur. Kanda düşük tespit edilen TSH seviyesi, tiroid bezinin fazla hormon salgıladığı durumu yani “hipertiroid” işaret eder.

Tiroid Antibody
Grave Hastalığı ve Haşimoto tiroid hastalıkları; Bağışıklık sistemi virus ve bakterilere karşı savunma yapılması için salgıladığı antikorlar, tiroid bezinde negatif etki yaparak tiroid hastalığı oluşturabilir. Kan testi yardımıyla bağışıklık sisteminin neden olduğu tiroid bezi etkilerini teşhis edilmesine yardım eder.

Ayrıca kan testi yardımıyla; tiroid hastalığı için yeterli veriler elde edilmezse Ultrason ve Radyoaktif İodin Alım testleri uygulanabilir.

Sağlıklı bir vücutta; beyin tiroid hormonlarına bilgi ileterek hormon ihtiyacını belirler. Tiroid bezleri kan aracılığı ile hormonları vücudun tüm kısımlarına ulaştırır. Fakat genetik nedenler, ilaç kullanımı, enfeksiyonlar ve bağışıklık sisteminin tiroid bezine salğıladığı hormon seviyesi azaltıp, çoğalabilmektedir.

Guatr Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Guatra hastalığına İç Hastalıklar (Dahiliye) bölümü bakar, dahiliye hekimi sizi duruma göre endokrinoloji bölümüne yönlendirebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.