Google Çalışmayı Durdurursa Ne Olur?

23.08.2020
112
Google Çalışmayı Durdurursa Ne Olur?

İnternet bağlantısı gittiğinde veya yavaşladığında, insanların kendilerini tuhaf, rahatsız ve hatta sinirli hissetmeleri sıklıkla rastlanan bir durum haline geldi. Bilgiye veya ulaşmak istediğimiz herhangi bir şeyde aksaklık yaşayınca oluşan bu rahatsızlık hissi, aslına bakacak olursanız, günümüz insanları olarak internete ne denli bağımlı hale geldiğimizin bir göstergesi gibi. Bu durumda, böyle bir durumla tekrar karşılaştığınızı düşünün ve Google’ın çalışmadığı bir dünya düşlemeye çalışın! Google, bir anda çalışmayı durdurursa neler olur sizce?

Google’la bağlantınızın bir anda kesilmesi ya da Google’ın çökmesi sonucunda, çözüm üretilemeyen bir durum ile karşı karşıya kalırsak ne olur?
İnternetsiz ne kadar süre geçirebiliriz?  İnternetin, bugün hatta şu an hayatımızdaki önemi nedir?

İnternetsiz Yaşamak Mümkün Mü?

İnternette örf yapmak, arkadaşlarınızla sohbet etmek, fotoğraf ya da video paylaşmak, alışveriş deneyimini yaşamak, türlü aktiviteler planlamak ve yapılabilecek birçok şey var. Günümüzde çevrim içi ortamda yapılamayacak şeyler, yok denecek kadar az. Belki de sadece bu sebeple insanlar, interneti su, hava, gıda ya da barınma gibi önem taşıyan hayati kaynaklar olarak nitelendiriyor ve öyle davranıyor.

Aksi iddia edilemez bir şekilde internet kullanımı her geçen gün giderek yaygınlaşıyor. Şu anda bile ağa sabit ya da mobil olan herhangi bir cihazdan erişim sağlayabiliyor ve bu arkadaşlarınızla ya da tüm ailenizle sürekli iletişim içerisinde olmak gibi birçok avantajı deneyimlemenizi sağlıyor.
Geçmişe bakıldığında önceki nesiller yüz yüze kurulacak ilişkilere öncelik verirken, genç nesil ise tamamı ile çevrim içi ilişkilere yöneliş gösterdi.
Son dönemlerde internetin yaygınlaşmasının nedenlerinden biri de bilgisayarlardan kullanabildiğimiz internetin, artık akıllı telefonlar tarafından da kullanılabiliyor olması oldu. Akıllı telefonlar, küresel anlamda en yaygın kullanılan iletişim araçları haline geldi ve bu durum kolay kolay değişebileceğe benzemiyor.

Teknolojinin gelişmesi, hemen hemen her alanda kendini kanıtlamış ve geleneksel televizyonu değişime uğratarak, internet kullanmak için uygun hale getirmiştir. Böylece, günümüzde her an ve her şekilde İnternet erişimine sahip olabilecek bir duruma geldik.

Google Aniden Çalışmayı Durdurursa Ne Olurdu?

Google, kalıcı olarak ya da süresiz bir şekilde kapanırsa, olabilecek en gözle görülür şey, hiçbir bilgiyi arayamayacak ve ulaşamayacak olmamızdır. Bunun yanında, birtakım şirketler ve kuruluşlar ise çalışmalarını yürütmek adına Google uygulamalarının güvenilir hizmetlerine kendini yaslamış durumda. Bu işletmeler de önemli kayıplar verecek ve çalışmaları durma noktasına gelecektir.

Bu durum Google’a da iyi hizmet edemeyecektir çünkü banka hesabında durma yaşanacak ve önemli bir engel yaratacaktır. Bununla beraber, Google’ın dünya genelinde en sık tercih edilen ve kullanılan arama motoru olması nedeniyle de büyük ölçüde korsanlık artışı yaşanacaktır.
Google’ın çökmesi durumunda Yahoo ve Bing gibi diğer arama motorlarının kullanımı büyük ölçüde artış gösterecektir. Kısacası, Google‘da yaşanacak çöküş yalnızca kullanıcıları değil, dev şirketleri de olumsuz etkileyecektir.

İnternet Çökebilir Mi?

Kafalarımıza bir sonraki soruya getiren, internetin tamamen bağlantısının yok olması ve kalıcı olarak çökmesi mümkün olur mu sorusu. Şu anda karşılaşabileceğiniz bir internet bağlantısı ssorunu yaşamadığınız sürece, bu durumun yaşanma ihtimali oldukça azdır.

İnternetin tamamen çökmesine neredeyse imkansız diyebiliriz. Şanslıyız ki, internet açık ya da kapalı anahtarlı ve sihirli bir kutu gibi tasarlanmamıştır.
İnternet fiziki bir varlık olmamasıyla beraber tam tersine, çeşitli fiziksel varlıkların bir koleksiyonu olma özelliği taşır ve bu çok geniş alan sürekli gelişim içerisindedir.

Bunun nasıl meydana geldiğine bakmadan, internet bağlantımızda yaşanacak anlık bir kopukluk bile hayatımızı bozabilir.
İnternetin dünya genelini kapsayan bir çöküşle karşı karşıya kalmasının tek yolu, altyapının çok büyük bir miktarda hasar görmesi ya da makinenin iletişim halinde olduğunu protokollerin bir nedenden kaynaklı çalışmayı durdurmasıdır.

Bu durumun kendiliğinden gerçekleşmesi ihtimali neredeyse yoktur, hatta imkansızdır. Ancak bir kuyruklu yıldız ya da herhangi bir asteroitin gezegenimizle çarpışması senaryosu sonucunda, internet altyapısının büyük bir bölümünü yok etmeye yarayacak kadar kuvvet görmesi sonucu bu durum gerçekleşebilir.

Bu sebeple internetin kalıcı bir şekilde çökmesinin neredeyse ihtimal dışı görünmesine rağmen, bu durumun gerçekleşmesi halinde de dünyanın büyük bir boşluk yaşayabileceğini söyleyebiliriz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.