Gece Terlemesinin Nedenleri

23.05.2020
48
Gece Terlemesinin Nedenleri

Uyuduğunuz Ortam ve Vücut Sıcaklığınız

Gece terlemelerinin en yaygın sebeplerinden biri uyuduğunuz ortamın sıcak olması ve vücut sıcaklığınızın buna bağlı olarak artmasıdır.

Eğer yatak odanızın sıcaklığı uygun değilse, uyuduğunuz pijamalar kalınsa ya da üzerinizde örtü, battaniye vb. bulunuyorsa terlemeniz son derece normaldir.

Ayrıca gece boyunca vücut sıcaklığı değişkendir. Çoğumuzun vücut sıcaklığı sabaha karşı 4 civarında en düşük seviyededir. Bununla birlikte uykunun bazı evrelerinde vücudun sıcaklığını, kalp atım sayısını, kan basıncını ve başka faktörleri etkileyen otonom sinir sistemi aktive olur ve bu da terlemeyle sonuçlanabilir.

Uyku Bozuklukları Terlemeye Sebep Olur

Uyku bozuklukları da gece terlemelerine sebebiyet verebilir. En sık görüleni ise uyku apnesidir. Eğer uyurken nefes almakta zorlanıyorsanız bu durum vücudunuzun ekstra efor sarf etmesine sebep olur. Nasıl ki bir koşu sırasında zorlukla nefes alıp terliyorsunuz, aynen öyle. Ayrıca apnenin her bir epizodu normal nefes alıp verme düzenine geçebilmek için vücudun stres hormonu olan kortizol salınımını arttırır.

Özellikle yeni yeni yürümeye başlayan çocuklarda uyku bozukluklarına bağlı gelişen solunum bozuklukları gece terlemelerine sebep olabilir. Çocuk dağılmış olan yatağında kızarmış bir yüzle ve ter içinde uyanır. Bu tarz durumlar ileri tetkik ve değerlendirmeyi gerektirir. Özellikle apne ile ilişkili horlama ve benzeri diğer semptomlar mevcutsa.

Erken menapoz döneminde kadınlarda uyku sırasında ani ısı artışları söz konusudur. İlginçtir ki; östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasına bağlı olarak bu dönemde kadınlarda obstrüktif uyku apnesi riski 10 kat artar. Bu nedenle, gece terlemeleri kadınlarda menapoz döneminde artan uyku apnesine ikincil olarak gelişebilir.

Bazı insanlar alkol aldıktan sonra da gece daha fazla terlediklerini fark ederler. Alkol üst solunum yolundaki kaslarda gevşeme etkisi yaratarak horlamayı ve uyku apnesini kötüleştirebilir. Bu yüzden, alkol tüketimi uyku apnesi gibi bozukluklara bağlı olarak gece terlemelerine sebep olabilir.

Son olarak kabuslar ve jeneralize anksiyete halleri panik atak oluşumuna ve gece terlemelerine sebep olabilir. Eğer post travmatik stres bozukluk gibi bir dönemde tekrarlayıcı kabuslar görüyorsanız, tedavi olmak son derece faydalı olacaktır. Çocuklarda da aynı şekilde kabus ve karabasan görmek gece terlemelerine sebep olur.

Gece Terlemeleriyle İlişkili Tıbbi Durumlar

Gece terlemeleriyle ilişkili pekçok durum söz konusudur. Arada sırada olanlar daha az önem teşkil etmekle birlikte, tekrarlayıcı gece terlemeleri mutlaka ileri tetkik ve değerlendirme gerektirir. Eğer ateşlenme, kilo kaybı gibi başka semptomlar da söz konusuysa mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve nedenini araştırmalısınız. Gece terlemesinin olası diğer sebeplerinden bazıları şunlardır:

  • Enfeksiyonlar (Tüberküloz gibi)
  • İlaçlar (Antidepresanlar, hormon replasmanları, insülin)
  • Hipertiroidi
  • Diyabet (İlaçlarla ilişkili hipoglisemi)
  • Otonomik bozukluklar (Beyin ve sinir sistemini etkileyen)
  • Diğer sebepler
  • Kanserler

Eğer tekrarlayıcı gece terlemeleri yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmeli, olası sebepleri tartışmalı; gerekirse uyku laboratuvarı ve diğer yöntemlerle nedenlerini araştırmalısınız.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.