Drone Nedir? Nasıl Kullanılır?

02.07.2020
148
Drone Nedir? Nasıl Kullanılır?

Drone kelimesinin aslında iki farklı anlamı vardır: birincisi sürekli temelli düşük uğultulu bir ses dalgası anlamına gelir ve ikinci anlamı ise erkek arıyı temsil eder. Erkek arının yapacak bir işi olmadığını hepimiz biliyoruz, asla bal toplamak için dışarı çıkmaz; varlığı sadece kraliçe arıyı mutlu etmektir. Bu yüzden, bu kelimeyi bir arı grubu gibi ses üreten bir İHA- tanımlamak için kullanmak kötü bir fikir değildir. Bugünün dünyasında insansız bir hava aracı ya da uzak konumdan insan tarafından işletilen bir İHA bilgi almak için en güvenilir yoldur.

Basit bir deyişle, drone uçan bir robot gibidir. Uçaklar genellikle özel bir uzak üniteden kontrol edilir ve akıllı bir yazılım programı nedeniyle havadaki her şeyi yönetebilirler. Uygun uçuş modu kontrollerine yardımcı olan GPS gibi sensörlere sahiptirler.

Drone’nun tarihçesine bakıldığında, askeriye ilgili bilgileri toplamak için kullanıldığını görürüz. Yeniden kullanılabilir tip radyo kontrol mekanizmasına sahiptir. İlk uçak otuzlu yıllarda tasarlandı ve günümüz dünyasının tüm yeni gelişmeleri için bir temel model gibi çalıştı. Daha sonra, askeri dronlar klasik sensörler ve kamera birimleri ile geliştirildi ve şimdi de füzelerin içine yerleştirildi. Tabi yalnızca askeri alanda kullanılmadı drone. Günümüz dünyasında dronlar film endüstrisinin önemli parçalarından biri olmuştur ve haber muhabirleri bu teknoloji harikalarını erişilemeyen konumlardan bilgi taşımak için kullanmaktadırlar.

Aslında, bir drone içinde bu cihazı son derece bağımsız hale getiren ve aynı zamanda arızaların azaltılmasına yardımcı olan özel olarak tasarlanmış pervane sistemi vardır. Bu pervane sistemi hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu cihazın içindeki herhangi bir motorun çalışmayı durdurması durumunda bile; grup halinde çalışan pervanelerden destek aldığı için drone uçmaya devam edecektir. Bir kontrolörün ana görevi, uzak ünite ile radyo dalgaları arasında uygun iletişim kanalı oluşturmaktır. İHA’ların çoğu 2,4 GHz frekans aralığında kullanır. Bir drone, güçlü pillerle kullanıldığında büyük mesafeleri kaplayabilen ve gizli bilgileri bir casus gibi getirebilecek bir araçtır. Akıllı hava ünitesi şeklinde çalışmasıyla beraber bu araç, askeri uygulamalarda popülerliğini asla kaybetmeyecektir.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.