Bilgisayarda Yıldız İşareti Nasıl Yapılır?

21.07.2020
157
Bilgisayarda Yıldız İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda hazırlanan dosyalarda ya da sosyal medya hesaplarında farklı semboller kullanma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Yıldız sembolü (★) bayrağımızda da yer alması sebebiyle çok popülerdir. Ancak birçok insan bilgisayarda yıldız işareti nasıl yapılır sorusunun yanıtını bilmez. Bu kadar popüler olmasına rağmen bilinmemesinin sebeplerinden bir tanesi çok kolay bir şekilde yapılamaması olarak gösterilebilir.

Yıldız sembolünü direkt olarak oluşturmanın belirli bir yolu bulunmaktadır. Bu bilgisayarda bir dizi işlem gerektirdiği için insanlara zor gelebilir. Ancak en kesin seçenek her zaman bu olacaktır. Alternatif olarak klavye kısayolu ve kopyalama işlemi de yıldız sembolü yapmanın diğer seçenekleri olarak gösterilebilir.

Karakter Eşlem İle Yıldız İşareti Yapma

Eğer bilgisayarda yıldız işareti nasıl yapılır sorusunun en doğru yanıtı karakter eşlem uygulaması olacaktır. Bilgisayarların tamamında yer alan bu sembol uygulaması istediğiniz her sembolü bilgisayarınızda oluşturmanızı sağlayacaktır.

İlk olarak başlat menüsündeki arama kısmına “charmap” ya da “karakter eşlem” yazarak çıkan uygulamayı çalıştırmalısınız. Bu işlem yapıldığı anda karşımıza çok sayıda sembolün yer aldığı bir pencere gelir. Pencerenin sol alt kısmında yer alan “Gelişmiş Görünüm” seçeneği aktif hale getirilerek ekstra bir kısmın açılması sağlanmalıdır.

Büyüyen ve daha detaylı bir hale gelen penceremizin sağ alt kısmında “Unicode’a git” kısmı bulunur ve yanında bizim için bir yazı alanı yer alır. Bu kısma “2729” yazdığımızda karşımıza tüm yıldız sembolleri gelecektir. Yıldız olarak kullanılabilecek 20’yi aşkın sembol arasından seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarda yıldız işareti nasıl yapılır sorusunun en doğru yanıtı bu işlem olacaktır.

Kısayol ve Kopyalama İşlemi İle Yıldız İşareti Yapma

Yıldız sembolü yapmak için bu işlemin biraz karmaşık ya da zor olduğunu düşünüyorsanız klavyedeki bir kısayolu kullanabilirsiniz. Klavyeden ALT tuşuna basılı tutarak 554 yazarsanız karşınıza yıldız sembolü çıkacaktır. Ancak Word dosyalarında ya da internet tarayıcılarında bu işlem ile “*” bu sembol gelmektedir. Tam bir yıldız sembolü farklı yazım türlerinde karşınıza çıkar.

Tüm bunlara alternatif olarak bu yazıdan ya da herhangi bir alandan yıldız sembolünü kopyalayarak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Bu da diğer bir seçenek olarak gösterilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.