Arduino uno Nedir? Nasıl Kullanılır? Neler Yapılabilir?

29.07.2020
149
Arduino uno Nedir? Nasıl Kullanılır? Neler Yapılabilir?

Arduino uno anlatımı hakkında detaylı bilgi sunmaya çalışacağım. Arduino uno projeleri günümüzde en çok tercih edilen teknolojik bir sistemdir. Genel olarak bu sistem bir çok kullanıcı tarafından bilinmemekte olup, bilen kişilerin ise bu konu hakkında detaylı bilgi veriyor olması bu kullanımı azda olsa arttırmaktadır. Arduino uno r3 teknolojisindan tutun Arduino uno datasheet, Arduino uno driver indir seçenekleri ile sizlere her gün daha detaylı bilgiler sunmaya çalışacağım.

Arduino Uno Nerede Kullanılır?


Arduino açık kaynak (open source ) olan donanım ve yazılım platformudur. Donanım ve yazılım olarak ikiye ayrılmasının sebebi, geliştirmeniz için bir kart ve bu kartı programlayabilmeniz için yazılım kısmından oluşur.

Arduino Uno Neden Kullanılmalıdır?


Arduino kullanım amaçları genelde robotik olarak bilinse de, robotik amaçlar dışında da kullanılabilir. Örneğin sıvı derinliği ölçme sensörü kullanarak, bir kaptan tutun da bir gölün bile derinliğini ölçebilirsiniz. Arduino ile yapabileceğiniz şeylerin sınırı olmadığı gibi akıllı ev otomasyonu, çizgi izleyen robot, ses ile nesne kontrolü ve daha aklımıza gelmeyen birçok projeyi gerçekleştirmek mümkün.
Arduino projesinin açık kaynak olması bizlere diğer yazılımlar ile entegrasyonu çok kolay ve zahmetsiz bir şekilde sağlamaktadır. Örneğin mühendislerin ve mühendislik öğrencilerinin kullandığı MATLAB ile, ya da programcıların ya da yazılım ve bilgisayar mühendislerinin kullandığı C, C++, C#, Java, VBasic.NET gibi programlama dilleri ile de uyumlu hale getirilebilir ve bu sayede yaptığınız projenin bilgisayar üzerinden yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

Arduino İle Kolay Robot Yapımı


Robot yapımına nerden başlamalı? Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, robot yapımı için lazım olan en büyük etkenlerden bir tanesi anakarttır. Bu nedenle arduino ile yapacağınız robotun hızlı olmasını istiyorsanız anakartı kesinlikle kaliteli seçmek zorundasınız. Bizim anakartımız kalbimizdir. Kalbimizde bir sorun olursa, diğer organlarımızda işlevini yitirmeye başladır. Arduino ile sistem aynı, anakart ne kadar sağlam ve kaliteli ise diğer parçalara o kadar sağlam destek çıkmaktadır. Arduino ile robot yapımı tarifi değilde, bu yazıda anakart ve fiyatları üzerinde durmak istedim.


Öncelikle amacımızın ne olduğunu bilmemiz lazım? Bu noktada programlama ve algoritma bilgimizin sağlam olması gerek. Ayrıca mekanik bilgimizin de yeterli düzeyde olması gerekir.
Amacımız doğrudan sonuca ulaşmak ise, yani sadece bir tekeri 270 derece döndürmek ise Arduino bu konuda bizlere daha faydalaı olabilir. Ancak amacımız tekeri döndürürken devrenin nasıl oluşturulacağını da kavramak ve detaya inmek ise PIC Programlamanın daha faydalı olacağı kanaatindeyim.


Genel olarak Arduino’nun Pic’ten kolay olması bakımından hobi elektronik işiyle uğraşan arkadaşlarıma Arduino’yu tavsiye ederim. Pic ile uzun uğraşlar sonunda yapabileceğiniz devreyi Arduino’nun hazır kartları sayesinde yapabilirsiniz.

Hangi Arduino Kartını Satın Almalıyım?


Arduino kart çeşitleri nelerdir? Bu konuda herkesin düşünceleri farklı olabilir, çatışabilir. Ancak ihtiyaca göre kart alınır. Eğer sizin büyük bir projeniz var ve çok pin gerektiriyorsa bu noktada UNO R3 kullanmanız mantıklı olmayacaktır. En iyisi biz sizlere kartların neler yapabildiğinden bahsedelim siz de bunlara göre kararınızı belirlersiniz. Buyurun:

Kaç çeşit Arduionu kart vardır? Arduino kart çeşitlerini aşşağıda sıralayalım.
1- Arduino kart UNO R3
2- Arduino kart Mega2560
3- Arduino Duemilanove(Due)
4- Arduino Pro
5- Arduino Pro Mini
6- Arduino Lilypad

Evet arkadaşlar arduionu kart çeşitlerini sıraladıktan sonra, arduino kartlarının özellikleri nelerdir? İşte bu sorunun yanıtını ise aşşağıda sunuyorum.

Arduino UNO R3 :

* Piyasada en çok kullanılan ve rağbet gören karttır. Üzerindeki Atmel ATMega328 mikroişlemci çıkarılabilir. 16mHz kristal bulundurur.
* Popüler olmasından dolayı yapılmış bir çok projeye rahatlıkla erişebilme imkanı.
* 3.3V ve 5.5 V gerilim çıkışları mevcut.
* Kolay bağlantı için pinlerin çıkışları header şeklinde olması.
* Usb ile kod atama, kolay tak – kullan özelliği.

Arduino Mega2560 :

* Resimden de görüldüğü gibi Uno’ya göre pin sayısı daha fazla olup, daha büyük projeler için kullanılabilir.
* 14 adet PWM çıkışı mevcuttur.
* Uno ile aynı şekilde pin çıkışları header şeklindedir.
* Mikroişlemci olarak Atmega8u2 kullanılmaktadır.
* Aynı şekilde 3.3V ve 5V gerilim alabilirsiniz.
* 256k Flash Memory olanağı.

Arduino Duemilanove(Due):

* Uno’dan önceki sürümdür.
* Uno ile aynı mikroişlemciyi ( ATmega328 ) kullanır.
* Haberleşme ve güç kaynağı için USB ve DC adaptör girişi kullanılıyor.
* FTDI entegresi Usb seri dönüşüm için kullanılmakta.
* 16mHz kristal bulundurur.
* Sadece 5V çıkışı ile çalışır.Diğer Arduinoların çoğu 3.3V çıkışını da desteklemektedir.

Arduino Pro:

* Sparkfun firmasının üretmiş olduğu bir üründür.
* Genel özellikler bakımından Due’ye daha çok benzer fakat Due’den daha incedir.
* Güç anahtarı Pro kartın üzerinde bulunur.
* JST konektörü bulundurur.
* Çıkarılma amacı seri bağlantıdaki maliyeti azaltmaktır.

Arduino Pro Mini:

* Pro’daki özellikleri içerir.
* Ufak olması sebebiyle gömülü sistemlerde genellikle Pro Mini kullanılır.
* Breadboard ya da PCB Kartınızın üzerine gömebilirsiniz.

Arduino Lilypad:

* Arduino çeşitleri arasında en değişik karttır.
* Giyilebilir teknolojiler için tasarlanmıştır. Yıkanabilir.
* Kendine özel aksesuarlar gerektirir.
* Eklentileri, switchleri vb. malzemeleri özeldir.

Yukarıda belirtmiş olduğum Arduino kart çeşitler ve özellikleri arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Tabi şöyle bir durum söz konusu her birinin fiyatı diğerinden farklı olduğu için seçmek zor olabilir. Lakin genelde insanlar şu bana yeter gözü ile bakıyor ve ucuzuna kaçıyor. Hep biri kaliteli olsa bile, siz yinede istediğinizin bir tık üstünü alın derim. Çünkü ne kadar güç, o kadar hız ve enerji anlamına geliyor.

Arduino uno ile Neler Yapılabilir?


Her şeyden önce elektronik yapıları kontrol etmeyi öğrenebiliriz. Bu bize en büyük artıdır. Örneğin evdeki uzaktan kumandalı arabamızın nasıl çalıştığını öğrenebilir ve tekrardan yapabiliriz.
Bilgisayar kontrollü devreler yapabiliriz. Sadece bilgisayar değil HC-05 ve HC-06 Blueetooth Modülleri sayesinde bluetooth içeren her cihaz ile kartımızın yönetimini sağlayabiliriz. Bu sayede uzaktan kumandamız cep telefonumuz olabilir.

Arduino Uno ve Bluetooth Modülü kullanılarak yapılmış bir Quadcopter
Led ışıkları ile ev dekorasyonunuzu güzelleştirebilecek küpler yapabilirsiniz. Yazılar yazabilir, RGB Ledler ile renkleri ile oynayabilir, ortamın sıcaklığına göre renk verebilirsiniz.
Dekorasyon amacıyla üretilmiş bir led küpü projesi
Arduino ile yapılmış RGB led gösterisi
Buzzer modülü ile 8 Bit sesleri çıkarabilir istediğiniz şarkının melodisini, atari oyunlarının melodilerini kendiniz yapmanız mümkün.
Saymakla bitmeyen projeler mevcut ancak fikir oluşturması açısından en iyi bizler aşağı resimleri koyalım,
Kendi telefonunuzu bile yapabilirsiniz!
Bilgisayar kontrollü araç
Kola kutularından Piyano bile yapabilirsiniz.
Ve dahası tamamen sizin elinizde.

Arduino işte bu kadar elverişli bir sistemdir. Bu nedenle bu sistemi kullanan kimseler kesinlikle işlerinde büyük oranda başarılı olmaktadır. Sizlere de bunu kullanmayı şiddetle öneriyoruz. Hele ki deney ve teknolojik aletler ile oynamaya seviyorsanız. Hiç ummadığınız bir anda ummadığınız bir işi başarabilirsiniz. Arduino uno ile neler yapılır? İşte bu sorunun cevabını tamamen öğrenmiş durumdasınız. Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor. Sizde bu oyunun bir parçası, piyonları yönetmek istiyorsanız bu fırsatı kaçırmayınız derim. Ayrıca Japon’ya ve Çin de Arduino uno ile yapılmış işler bulunmaktadır. Özellikle Japonya da Arduino uno ile yapılan işler genellikle çocuklar aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Derslerinde başarılı olan öğrencilere Arduino uno hediye edilmiş ve Arduino Uno’nun ne olduğu anlatıldıktan sonra serbest bırakılmıştır. Genellikle yaz tatillerinde verilen bu ürün, çocukların bol bol düşünüp farklı bir proje ile bir sene sonrasında okula gelmesini sağlamaktır. Tekrar okul başlangıcında ilk ders esnasında hediye edilen çocuklar çağırılır ve Arduino uno ile neler yaptıklarını sorarlar. Aldıkları cevaplardan etkilenen öğretmenler hemen yaptıkları ürünü ister ve uygun bulduklarını üst makamlara bildirir. Üst makamlar ise farklı bir sistem kullanıldıysa, bu yapılan veya uygulanan sitemi kendi teknolojik aletleri üzerlerinde denerler. Özellikle de teknolojinin sürekli arttığı bu çağ’da. Arduino uno ile robot yapın, tüm dünyaya kendinizi kanıtlayın. Unutmayın küçük bir iş bile başarsanız

“Arduino uno ile bunu bile başaramayan insanların olduğunuz unutmayın.”

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.