Alkol Bağımlılığı ve Vücudumuza Zararları

24.04.2020
34
Alkol Bağımlılığı ve Vücudumuza Zararları

En iyi anlarınızda ufak kadehler ile başlayan alkol tüketimi felaket ile sonuçlanabilir.

Alkol tüketimi bağımlılık yaratabilir ve bazı durumlarda bağımlılık tedavisi oldukça zor olmaktadır. Alkol tüketiminden kaynaklı sağlık problemlerine bağlı ölüm oldukça yüksek orandadır. 

Alkol’ün vücudumuza verdiği zararlar?

Alkol vücudumuza ilk girdiği andan itibaren zararları başlar. Sağlığınız açısından içilen bir kadeh alkol vücudunuza zarar vermeye başlar ve içilen her kadeh ile beraber bu zarar artmaktadır. 
Alkolün verdiği zararlara beraber göz atalım

•    Sindirim sistemi : Alkol kullanımı sindirim sisteminde ilk aşamalarda net olmayabilir. Çoğunlukla hasar oluştuktan sonra yan etki şeklinde görülmektedir. Alkol tüketimi fazla olması durumunda hasarda daha fazla olması anlamı taşır. Sindirim sistemi zarar görürse karında dolgunluk, dışkı problemleri, gastrit gibi etkiler olabilir.

•    Bağımlılık : Alkol kullanan bireyler duygusal ve fiziksel bağımlılık gelişebilir. Bağımlılık belirtilerine göz atarsak; Titreme, yüksek tansiyon, terleme, sinirlilik ve öfke nöbetleri, ruhsal bozukluklar ve halüsinasyonlar görülebilir.

•    Şeker : Vücut glikoz ve insülin kullanımının düzenlenmesi için Pankreas organından yardım alır. Karaciğer ve pankreas düzgün çalışmazsa düşük kan şeker problemi oluşabilir. Diyabet hastalığınız varsa ciddi komplikasyonlara yol açabilirsiniz. Aşırı alkol tüketimi özellikle diyabet ve hipoglisemi hastaları için çok tehlikeli olabilir.

•    Endokrin Bezleri : Aşırı alkol tüketimi pankreas organı tarafından oluşturulan sindirim enzimlerinin anormal çalışmasına  yol açabilir. Bu enzimlerin varlığında tıp dilinde pankreatit diye bilinen iltahibi ve ciddi komplikasyon yaşamanıza neden olur.

•    Karaciğer Problemleri: Karaciğerde oluşan hasarlar hayatınızı risk altına sokabilir ve vücudunuzda toksin ve zehirli atık oluşturulmasına neden olur. Kadınlarda karaciğer problemleri daha yüksek seviyededir.

•    Kan dolaşım sistemi : Alkol tüketimi akciğer ve kalbinizi olumsuz yönde etkilemektedir. Alkol, besinlerdeki mineral ve vitaminleri emilimde zorluk ve anemiye sebebiyet verebilir. Belirtileri Düzensiz kalp atışı, kan akışında problemler, kalp krizi, inme ve kalp yetmezliğidir.

•    Karaciğer Hasarı : Karaciğer vücuttaki zararlı toksinleri parçalamaya yardımcı olan bir organdır. Alkol bağımlılığı karaciğer problemlerine yol açar. Karaciğerde oluşan iltihaplanma siroz hastalığına kadar gidebilir. Karaciğer hasarı büyüdükçe, vücuttan toksitlerin atılması bir o kadar zorlaşır.

•    Kanser : Aşırı alkol tüketen bireylerde hemoroit ve ülser görülme olasılığı yüksektir. Ciddi iç kanamalara sebep olabilir. Ülser tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Aşırı alkol tüketen bireylerde kanser görülme riski çoktur ve en başta agız, yemek borusu, karaciğer ve kolonda kanser gelişme olasılığı çok fazladır.

•    Cinsel Sağlık : Alkol kadın ve erkek ayırmaksızın cinsel problemler yaratmaktadır. Aşırı alkol tüketen erkeklerde ereksiyon bozukluğu, cinsel isteksizlik kadınlarda ise kısırlık görülmektedir. Gebe bir kadının alkol tüketmesi prematüre doğuma, düşüğe ve ölü doğuma sebebiyet verebilir.

•    İskelet ve Kas : Aşırı alkol tüketimi kemiklerin güçlü olmasını engeller, güçsüzleşen kemikler düşme ve yaralanmalarda kırılabilir. Ayrıca alkol kas zayıflamalarına ve küçülmelerine neden olabilir.

•    Bağışıklık sistemi : Alkol tüketimi bağışıklık sisteminin olumsuz yönde etkilemektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması virüslere, mikroplara karşı savunma duvarını zayıflatır. Ayrıca aşırı alkole bağlı tüberküloz ve zatürre gelişebilir.

Alkolün zarar verdiği doku ve organlar


En büyük zararların başında alkol gelmektedir. Alkol vücutta birçok organa ağır hasarlar verebilir. Alkol’ün yol açtığı zararlara hep beraber göz atalım.

1.    Beyin ve merkezi sinir sistemimize zarar verir.
2.    Tansiyonu yükseltir ve kalp çalışma hızını yükseltir.
3.    Damar problemlerine yol açar ( Sertleşme ve Kireçlenme)
4.    Kan dolaşımını bozar 
5.    Kan basıncını düşürür
6.    Mide problemlerine yol açar
7.    Karaciğerde siroz geliştirebilir.
8.    Denge ve irade kayıpları yaşatır.
9.    Kanı sulandırarak, vücuttaki yaraların iyileşmesini geciktirir.
10.    Kanser
11.    Böbrek problemlerine yol açar.
12.    Pankreas iltihaplanmasına yol açar
13.    Görme sinirlerine zarar verir.
14.    Sinir hücrelerine zarar verir
15.    Felç yaratabilir.
16.    Saldırganlık ve şiddete yöneltebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.