AİDS Nedir? AİDS Belirtileri

18.04.2020
50
AİDS Nedir? AİDS Belirtileri

AİDS günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu viral hastalık ilk olarak Afrikada yeşil maymunlardan izole edilmiştir. Daha sonra muhtemelen maymun kanından insanlara atladığı ve ilk Afrika’dan Haiti’ ye, oradan da U.S ye geçtiği rapor edilmektedir, ilk AİDS vakası 1981 yılında rapor edilmiş, 1991 de 200 binden fazla vakaya ilişkin doküman oluşmuştur.

HIV enfeksiyonunun geç belirtisi olan AİDS, virüsün alınmasından sonra birkaç ay ile 10 yıl arasında gelişmektedir.
ABD de AİDS ile ilgili raporlarda hastalığın erkeklerde kadınlardan daha yaygın olduğu, enfekte toplumun %8 nin kadın ve bu kadınların çoğunun doğurganlık çağında olduğu rapor edilmektedir. AİDS li kadınların %50 sine hastalığın HIV ilaçlardan ve kontamine iğnelerden geçtiği tahmin edilmektedir. AİDS’li kadınların yaklaşık %20 sinde etiyoloji bilinmemektedir. Kadınlarda AİDS in cinsel yolla geçişi %30 oranındadır. HIV enfeksiyonlu kadınların yaklaşık %10 nun virüsü; cerrahi işlem, çocuk doğumu ya da siklusa ait kanama bozuklukları nedeni ile yapılan jinekolojik kontrollar sırasında aldığı tahmin edilmektedir.

HIV enfekte kadın insidansı giderek artmaktadır. Kadınlar AİDS’İ daha çok bir erkek hastalığı olarak gördükleri için doktora gitmekte, dolayısı ile tanıda gecikirler.
HIV li kadından doğan bir bebeğin anneden virusu alma şansının %65 olduğu bildirilmektedir. Bu nedenle şüpheli durumlarda gebe kalmadan önce AİDS testinin yapılması önerilmektedir.
HIV enfeksiyonundan korunmanın en iyi yolu tek eşli cinsel yaşamdır. HIV pozitif kişilerden AİDS alma riski, güvenli seks uygulamaları ile azalır. Kondom, spermisidler, servikal kap ya da diyafram, vücut sekresyonları ile teması önler. Bu bariyer yöntemlerin kombine kullanımı daha güvenli bir koruma sağlar. Örneğin, erkeğin kondom, kadının diyafram kullanması gibi.

Bir kadına AİDS testi yapılması gereken durumlar:

  • Eğer esrar kullanmış ya da kullanıyor ise
  • Cinsel eşi esrar kullanıyor ise
  • Birden daha fazla kişi ile cinsel ilişkiye girdi ise
  • Başkaları ile de cinsel ilişkiye giren cinsel eşi varsa
  • CYBH hikayesi varsa
  • Kontrolsüz kan nakli yapıldı ise
  • Zayıflama, ateş, diyare ya da lenf glandlarında şişme varsa

Patoloji – AIDS

HIV vücut hücrelerine hücum ederek hücrelerde çok sayıda değişime neden olur. Muhtemelen tüm vücuda yayılabilmek için HIV, makrofaj ve monositlere saldırarak hücrelerde değişik bir fizyopatoloji yaratırlar. Inkubasyon periyodu üç-den altı aya kadar değişir hatta semptomlar gözden kaçacak kadar hafif olabilir. Semptomların görülmesinden ya da HIV enfeksiyonunun AİDS e dönüşmesinden önce aylar hatta yıllar geçebilir. AİDS virüsünün taşınması, enfekte kişilerin vücut sekresyonlarının diğer kişilerin vücutlarına girmesi ile olur. Semen, kan, feçes, vajinal sekresyon, tükrük ve meme sütü, virüsün kişiden kişiye taşınmasını sağlayan vücut salgılarıdır. Semen ve kan, virüs için en bilinen geçiş kaynaklarıdır.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.