Access Point ve Router Nedir, Nasıl Çalışır ?

27.04.2020
58
Access Point ve Router Nedir, Nasıl Çalışır ?

Merhaba değerli okurlar, bu yazıda adını çokça duyduğumuz fakat nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını bilmediğimiz Access Point ve Router nasıl çalışır? Yakından inceleyeceğiz.


Access Point Nedir ?

Access Point kelime anlamı olarak ( erişim noktası ) olan, kablosuz bir erişim noktası oluşturmaya yarıyor. Genellikle kablosuz bağlantıyı güçlendirmek amacı ile kullanılmaktadır.
Teknoloji ile birlikte gelişen Access Point’ ler kablosuz bağlantıyı ya da kablolu bağlantıyı başka bir nokta da kablosuz olarak paylaşarak yeni bir erişim noktası oluşturmuş oluyor.

Örneğin büyük bir eviniz ya da bir iş yeriniz var tek bir modem sinyalini evinize, iş yerinize dağıtamaya bilirsiniz araya birçok duvar, kapı vs. giriyor doğal olarak sinyal zayıflayacaktır.
Access Point alarak bu sorunu çözebilirsiniz, kablosuz bağlantıyı ya da modemden alacağınız Ethernet kablosunu Access Point cihazına bağlayarak cihazın bulunduğu noktada yeni bir kablosuz bağlantı oluşturmuş olursunuz.

REPEATER MOD (SİNYAL TEKRARLAMA)

Bu özellik genellikle evlerde kablo kirliğinin önüne geçmek amacı ile kullanılmaktadır. Yani kablosuz bağlantıyı evinizin başka bir yerinde yeniden paylaşarak evinizin diğer ucundan aynı modem internetine güçlü sinyaller ile bağlanmanızı sağlıyor. Access Pointe tıpkı bir modeme bağlanır gibi bağlanıyorsunuz ve kendi arayüzüne sahip.
Modemlerden daha küçüktürler ve sadece prize takılıp kullanılan modelleri de mevcuttur. Kurulumu oldukça basittir sadece nereye konumlandıracağınızı iyi ayarlamanız gerekiyor ki evinize sinyal eşit şekilde dağıtılmış olsun.

Router Nedir ?

Tasarımı bir ADSL modeme benzese de işlevi modemden oldukça farklı, çalışma mantığını kısaca özetleyecek olursak ; modemden aldığı interneti kablosuz veya Ethernet kablosu ile Ethernet girişine sahip bütün cihazlara dağıtmaya yarıyor.
Üzerinde birçok Ethernet portu bulunmaktadır.
Bunlar bağlandığı cihazlar arasında da LAN (yerel ağ bağlantısı) oluşturur bu ağ üzerinden bağlanan bilgisayarlar arasında veya yazıcı, faks gibi cihazları kullanmamız için veri aktarımı yapılır bu veri aktarımı düzenleyen cihaz ise Router’ dır.

Aslında birçok modem de router özelliğine sahiptir, Turk Telekom, Turkcell gibi internet sağlayıcılarının verdiği modemlerin yanı sıra harici olarak alacağınız bir modemin router özelliğine sahip olması olası modemlerin arkasında bulunan sarı renkli Ethernet portundan bir ‘den fazla var ise o modemin router özelliğine sahip olduğunu gösterir.
Hatta bazı modemler 3 modu bir arada barındırıyor hem ADSL modem hem Router hem de Access Point özelliğine sahip oluyor.

YAZAR BİLGİSİ
Berk Altunkılıç
Kendisi 26 Eylül 1995, Samsun doğumludur. Kendince girişimcilik ve kendi sitelerine editörlük yapmaktadır. Genel yakında çevresinde "Dövmeli" olarak çağırırlar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.